Na nových pětilibrových bankovkách (zhruba 150 korun), které britská centrální banka uvede do oběhu v roce 2016, bude portrét britského válečného premiéra Winstona Churchilla. Na platidle se objeví také jeden z jeho nejslavnějších výroků: "Nemohu vám slíbit nic než krev, dřinu, slzy a pot".
Pro Churchillův portrét se použije snímek z roku 1941. Pod ním se pak objeví slavný citát, který zazněl v první Churchillově řeči ve funkci premiéra v roce 1940. Churchill bude po vévodovi z Wellingtonu teprve druhým britským ministerským předsedou, který bude vyobrazen na některé z britských bankovek.
Guvernér britské centrální banky Mervyn King v pátek přicestoval do Churchillova někdejšího sídla v Chartwellu na jihu Anglie, aby tam oznámil podobu nové, modro-zelené bankovky. "Sir Winston Churchill byl opravdu velký britský vůdce, řečník a spisovatel. Především ale zůstane hrdinou celého svobodného světa," řekl King členům Churchillovy rodiny.
Na britských bankovkách je vždy na jedné straně portrét královny Alžběty II. a na druhé straně podobizna některého z jiných slavných Britů. Na aktuálních bankovkách jsou reformátorka vězeňství Elizabeth Fryová, přírodovědec Charles Darwin, ekonom Adam Smith a vynálezci parního stroje Matthew Boulton a James Watt.
V minulosti se cti být vyobrazen na britské bankovce dostalo například Isaaku Newtonovi, Williamu Shakespeareovi nebo Charlesi Dickensovi. Churchillova tvář se prozatím objevila pouze na pětišilinkových mincích z 60. let.