Odvrácená strana čokolády

Ekonomika
14. 9. 2015 15:30
Děti ve škole postavené díky fair trade - spravedlivému obchodu.
Děti ve škole postavené díky fair trade - spravedlivému obchodu.

Napadlo vás někdy při pojídání vaší oblíbené čokolády, odkud kakao v ní pochází? A jak žijí lidé, kteří ho pěstují a sklízí? To bývá často zahaleno tajemstvím a málokdo má možnost se dozvědět celou pravdu. Zkusme alespoň poodhalit, co se za lahodnou chutí čokoládových pochoutek skrývá.

My Češi jsme velkými jedlíky čokolády, každý z nás spořádá 6 kg čokolády za rok. To je téměř o kilo víc, než je evropský průměr. Přitom v zemích, kde se kakao pěstuje, se čokoláda prakticky vůbec nekonzumuje. Kakaové boby putují z Ghany nebo Pobřeží Slonoviny, největších vývozců kakaa na světě, do Evropy nebo USA a teprve tam se dále zpracovávají.

Kakao umožňuje živobytí více než 14 milionům pracovníků na světě. V Ghaně a Pobřeží Slonoviny se až 90 procent farmářů živí výhradně pěstováním kakaovníků. Mnozí však musí vyjít s méně než 30 korunami na den, protože jsou často nuceni své kakao prodávat pod cenou.

Pěstitelé při výrobě čokoládových výrobků v rámci tazvaného fair trade (spravedlivého obchodu) dostávají spravedlivě zaplaceno.Dětská práce v Pobřeží Slonoviny

Nízké a nejisté příjmy v západní Africe vedou rodiny k tomu, aby posílaly své děti do práce. V Pobřeží Slonoviny je situace nejhorší. Nejen že děti pracují na úkor školní docházky, používají ostré mačety při sklízení kakaových bobů, ale jsou sem i sváženy ze sousedních zemí. Obchodníci s dětmi zaplatí rodině za dítě a to pak pracuje jako otrok na kakaové farmě. Jen na kakaových farmách v západní Africe pracují 2 miliony dětí. Takové zacházení hrubě porušuje mezinárodní standardy lidských práv a je přísně zakázáno mezinárodním pracovním právem. Přesto se ale stále děje.

Trhu s kakaem hrozí kolaps

V Ghaně je situace z tohoto pohledu lepší. Objevuje se zde však jiný problém. Kakaovníky jsou staré a méně plodí a pěstitelé neinvestují do vysazování nových stromů, populace farmářů stárne a mladým lidem se do pěstování kakaa za současných špatných finančních podmínek nechce. Odcházejí do měst a hledají si uplatnění v jiných oblastech. "Hrozí vážné riziko, že brzy rapidně klesne produkce kakaa, což ovlivní celý světový trh s kakaem," shrnuje expertka na produkci kakaa Afia Owusu z Ghany a zároveň navrhuje řešení: "Je třeba, aby vláda podpořila mladé lidi a připravila jim lepší podmínky, lepší výkupní ceny za kakao, aby pro ně byla tato těžká práce finančně zajímavá. Na vládu musejí tlačit výrobci čokolády a na ty zase spotřebitelé."

Dejme přednost férové čokoládě

Máme ale jako spotřebitelé vůbec nějakou možnost tuto situaci ovlivnit? V současné době je na trhu už řada čokoládových výrobků, které byly vyrobeny v rámci fair trade - spravedlivého obchodu. Při jejich výrobě dostávají pěstitelé spravedlivě zaplaceno, děti mohou chodit do školy a při produkci nedochází k nevratnému poškozování životního prostředí. Zakoupením těchto produktů se můžeme zapojit do tlaku na výrobce čokolády, aby zajistili pěstitelům důstojné pracovní i životní podmínky. Fairtrade výrobky nabízí například obchodní řetězec Kaufland.

Autor: - red -Foto: archiv

Další čtení

Svatopluk Němeček, předseda Investiční a ekonomické rady

Robotická linka na unikátní katetry Riocath prošla zkouškou

Ekonomika
17. 5. 2025

O hypotéky není už takový zájem. Za měsíc klesl o dvě procenta

Ekonomika
17. 5. 2025

Veterinární správa od neděle ruší zákaz dovozu zvířat z Maďarska a Slovenska

Ekonomika
16. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ