OECD: Hospodářský nacionalismus ničí globální ekonomiku

Ekonomika
7. 3. 2017 16:01
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Hospodářský nacionalismus a protichůdná politika centrálních bank stojí v cestě výraznějšímu oživení globální ekonomiky. Ve svém novém výhledu to dnes uvedla Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Globální ekonomika by podle OECD letos měla zrychlit růst na 3,3 procenta z loňských tří procent.

Na příští rok OECD odhaduje růst světové ekonomiky na 3,6 procenta. V obou případech je to stejně jako v listopadové prognóze OECD.

Vyšší úrokové sazby ve Spojených státech by podle hlavní ekonomky OECD Catherine Mannové mohly vyústit jak ve výkyvy na finančních trzích, tak v růst kurzu dolaru.

Kampaň amerického prezidenta Donalda Trumpa America First (Amerika na prvním místě) a snaha uvalit cla na dovoz z Číny a Mexika vyvolala mezi hlavními obchodními partnery Spojených států zděšení. Washington ale není v používání nacionalistické rétoriky jediný. Podle odhadu OECD se desetiprocentní nárůst dovozu do USA promítne do vzestupu nákladů na vývoz o 15 procent, uvedla Mannová.

Vzhledem k tomu, že americká centrální banka (Fed) hodlá zvyšovat úrokové sazby, OECD očekává změny v kurzech měn. Tento vývoj by mohl poznamenat rozvíjející se tržní ekonomiky, které si v posledních letech na finančních trzích mohutně půjčovaly díky levnému americkému dolaru. To se týká především zemí s vysokou mírou zadlužení soukromého sektoru, jako je například Čína.

V revizi letošního hospodářského růstu předních ekonomik OECD zvýšila odhad pro USA na 2,4 procenta z listopadových 2,3 procenta. Prognózu na příští rok naopak snížila, a to ze 3,0 na 2,8 procenta. Zdůvodňuje to vysokými výdaji americké vlády, které mají za cíl kompenzovat růst úrokových sazeb a vliv silnějšího dolaru.

Hospodářský růst eurozóny bude v každém z let 2017 i 2018 podle OECD činit 1,6 procenta. Odhad na letošní rok se v porovnání s listopadovou prognózou nezměnil, zatímco na příští rok organizace 0,1 procentního bodu ubrala kvůli uvolnění měnové a fiskální politiky.

Co se týče Británie, vzhledem k takzvanému brexitu a jeho dopadu na podnikatelské investice i k vzestupu inflace růst její ekonomiky příští rok zpomalí na 1,0 procenta z 1,6 procenta letos. V listopadu OECD předpovídala na letošek růst o 1,2 procenta, předpověď na příští rok je beze změny.

Japonská ekonomika díky uvolněné fiskální politice letos vykáže růst o 1,2 procenta, zatímco listopadová předpověď zněla na 1,0 procenta. Příští rok ale růst zpomalí na 0,8 procenta, jak OECD odhadovala už v listopadové prognóze.

Autor: ČTK Foto: ČTK , imago stock&people/imago stock&people

Další čtení

Inflace v Turecku v červnu zvolnila na 35,1 procenta, zůstává nejvyšší v Evropě

Ekonomika
4. 7. 2025

Majetkový úřad prodal bývalé sídlo ÚSTR v Praze na Žižkově za 387 milionů korun

Ekonomika
3. 7. 2025
ilustrační foto

Cestování je hit. Do patnácti let se ztrojnásobí, říká průzkum

Ekonomika
2. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ