OECD zhoršila výhled pro světovou ekonomiku

Ekonomika
27. 11. 2012 18:30
Největší hrozbou pro světovou ekonomiku je podle OECD dluhová krize v eurozóně (ilustrační foto).
Největší hrozbou pro světovou ekonomiku je podle OECD dluhová krize v eurozóně (ilustrační foto).

Světová ekonomika by měla letos stoupnout o 2,9 procenta a v příštím roce by mělo tempo růstu zrychlit na 3,4 procenta. Předpověděla to v úterý Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Zhoršila tak svou předchozí prognózu, podle které měl růst letos dosáhnout 3,4 procenta a v příštím roce 4,2 procenta. Největší hrozbou pro světovou ekonomiku je podle OECD dluhová krize v eurozóně.

Organizace vyzvala centrální banky, aby se připravily na další uvolňování měnové politiky v případě, že politici nedokážou dluhovou krizi vyřešit. OECD předpokládá, že ekonomika eurozóny letos klesne o 0,4 procenta a napřesrok o 0,1 procenta. K růstu by se měla eurozóna vrátit až v roce 2014, kdy by měla její ekonomika stoupnout o 1,3 procenta.

Hlavní ekonom OECD Pier Carlo Padoan.Organizace varovala, že rozdílné finanční podmínky v rámci eurozóny by mohly znamenat hrozbu pro existenci měnové unie, pokud politici nedostanou dluhovou krizi pod kontrolu. Eurozóna by podle OECD měla snížit tlak na omezování vládních výdajů, ale současně pokračovat v reformách, například ve zvyšování flexibility trhu práce.

Souběžné snižování vládních výdajů v téměř všech členských zemích eurozóny podle OECD prohlubuje nynější krizi. Organizace proto vyzvala země, které si to mohou dovolit, ke zvýšení výdajů s cílem podpořit hospodářský růst.

"Vidíme, že jednou z příčin zpomalení ekonomiky je zpřísňování rozpočtové politiky," řekl agentuře Reuters hlavní ekonom OECD Pier Carlo Padoan. "Pokud se situace ještě zhorší, země s rozpočtovým prostorem by měly tento prostor využít k podpoře ekonomiky," dodal. Poukázal v tomto ohledu na Německo a Čínu.

OECD předpokládá, že ekonomika Spojených států v příštím roce stoupne o dvě procenta, pokud se tamní politici dohodnou na řešení takzvaného fiskálního útesu. Tímto výrazem jsou označovány automatické výdajové škrty a zvyšování daní hrozící na konci roku. "Fiskální útes v USA je velmi významným zdrojem obav. Největším rizikem však zůstává eurozóna," uvedl Padoan.

Autor: ČTK Foto: Profimedia

Další čtení

Americká ekonomika v prvním čtvrtletí klesla. Kvůli nárůstu dovozu

Ekonomika
30. 4. 2025

Česká ekonomika vzrostla. Výhradně kvůli domácí poptávce

Ekonomika
30. 4. 2025
ilustrační foto

Ze čtyř sociálních dávek bude jenom jedna superdávka. Senát to schválil

Ekonomika
30. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ