Paul Krugman: Bankovnictví musí být <span>nuda</span>

Ekonomika
12. 4. 2009 09:00
Paul Krugman
Paul Krugman

Paul KrugmanJiž před třiceti lety se v investičním bankovnictví platilo lépe než ve většině ostatních povolání. "Ale ne o moc lépe. Stejně každý věděl, že bankovnictví je nuda," píše ve svém sloupku v New York Times nobelista Paul Krugman.

V následujících letech se podle Krugmana o nudě rozhodně nedá hovořit. Finanční trh bujel a platové ohodnocení v sektoru letělo vzhůru. Žili jsme v iluzi, že náš finanční průmysl je klíčem k prosperitě. Namísto toho se z něj vyklubalo monstrum požírající světovou ekonomiku, hodnotí ekonom.

Krugman rozvádí teorii svých kolegů Philippona a Reshefa, podle nichž si americké bankovnictví v minulém století prošlo třemi hlavními etapami.

Před rokem 1930 bylo vzrušujícím průmyslem, který dával prostor vzniku obrovských finančních říší (ačkoli někdy založených na podvodu). Přestřelování finančního sektoru vyústilo v rychlý nárůst dluhů: poměr dluhu domácností k celkovému HDP se v období mezi druhou světovou válkou a rokem 1929 téměř zdvojnásobil.

Lesk a bída bank

Bankéři byli v průměru placeni nesrovnatelně více než jejich kolegové z jiných odvětví. Nicméně finančnictví ztratilo svůj lesk během Velké hospodářské deprese 30. let, kdy bankovní systém naprosto selhal.

Nastal čas silné regulace. Bankovnictví ztratilo svou barevnost a výnosnost. Částečně v důsledku většího konzervatismu bankéřů, kteří se báli půjčovat. Zadluženost domácností se dostala hluboko pod úroveň předešlých let.

"Zvláštní že tato éra ´bankovní nudy´ byla také pro většinu Američanů dobou velkolepého hospodářského růstu," dodává ekonom.

V 80. letech přišlo vystřídaní politických křídel a mnoho bankovních regulací bylo odstraněno. Zadlužení opět rostlo a časem dosáhlo úrovně první "vzrušující" éry. Zhruba v polovině desetiletí byla třetina všech korporátních zisků produkována právě finančním sektorem. Bankéři si opět přišli na slušné jmění. A ekonomové se radovali. "Jen několik málo lidí varovalo, že přesycený finanční systém může špatně skončit."

ČTĚTE TAKÉ: Krugman: Americká ekonomika je jako Madoffův podvod

A stalo se. Velká část zdánlivého úspěchu bank se ukázala být velkou iluzí. Tím hůře, že kolaps finančních domů s sebou dolů stáhl i zbytek ekonomiky, včetně světového obchodu a průmyslu, jež nyní ztrácejí rychleji než během recese v 30. letech.

Globální katastrofa na finančních trzích si vyžádala silnou vlnu regulací.

"Politici stále spíše koumají, jakým způsobem přeskupovat políčka v hitparádě kontrolních orgánů. Zdaleka ještě nejsou připraveni udělat to, co je opravdu třeba - učinit bankovnictví opět nudným," myslí si Krugman.

Jedním z problémů je, že nudné bankovnictví by znamenalo chudší bankéře, kteří mají stále ještě mnoho dobrých přátel na vysokých postech. "Svou roli hraje také ideologie: Navzdory všemu, co se stalo, si většina lidí stále přepych spojený s finančnictvím dává příliš těsně do souvislosti s růstem hospodářství," uzavírá.

Foto: Jim Young

Autor: -bar-

Další čtení

Cena bitcoinu se vrátila nad hranici 100.000 dolarů

Ekonomika
8. 5. 2025

Pohonné hmoty v Česku zůstávají nejnižší za několik let, ceny dál klesly

Ekonomika
8. 5. 2025

ČNB snížila úrokovou sazbu. Prostor pro další pokles je omezený

Ekonomika
7. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ