Objem pomoci, kterou bohaté země poskytují nejchudším státům světa, se loni druhý rok za sebou snížil. Podle Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) je příčinu třeba hledat v tom, že velké dárcovské země z Evropy v posledních letech kvůli finanční krizi snižují vlastní výdaje.
Pomoc ze strany členů rozvojového výboru OECD, který tvoří 15 nejbohatších států loni klesla o čtyři procenta na 125,7 miliardy dolarů (asi 2,5 bilionu Kč). Skupinu tvoří část zemí Evropské unie a dále Spojené státy, Austrálie a Japonsko.
V roce 2011 pokles činil dvě procenta. Od roku 1997 je to poprvé, co se výdaje na pomoc chudým zemím snížila dva roky po sobě. Nejvíce se od roku 2011 zmenšila pomoc určená Africe, a to o deset procent.
"Je zneklidňující, že rozpočtový tlak v našich členských zemích vedl ke snížení pomoci dva roky po sobě," poznamenal generální tajemník OECD Ángel Gurría.
Situace se přitom ještě zhorší. Evropské unii, která je největším světovým poskytovatelem rozvojové pomoci, letošní rozpočtové škrty neumožní dávat na pomoc ze své celkové hospodářské aktivity nejméně 0,7 procenta, jak si přeje OSN.
Z jednotlivých členských zemí EU snížila objem pomoci především Itálie a Španělsko. Tyto dvě země zasahuje současná krize nejvíc.