Praní špinavých peněz šponuje londýnský realitní boom

Ekonomika
6. 3. 2015 15:45
Panorama Londýna.
Panorama Londýna.

Londýnský realitní boom táhne snaha vyprat špinavé peníze - lidé stíhaní za korupci totiž podle tamní policie vlastní sedm procent nemovitostí prostřednictvím tajemných zahraničních firem. Miliardy liber získané z korupce vyprali zločinci i zahraniční představitelé tím, že si v Londýně koupili luxusní nemovitosti prostřednictvím anonymních zahraničních firem. To z Londýna pravděpodobně činí hlavní světovou metropoli praní špinavých peněz, napsal britský list The Independent.

Přes 36,3 tisíce nemovitostí bylo v Londýně koupeno přes skryté zahraniční firmy. U velké většiny z nich je podezření, že byly zakoupeny anonymně za účelem legalizovat nakradené peníze.

Příliv špinavých peněz vyhnalo průměrné ceny "rozsáhlou řetězovou reakcí" působící na trh s nemovitostmi, uvádí s odvoláním na místní realitní experty v dosud nejrozsáhlejší studii týkající se tohoto fenoménu nevládní protikorupční organizace Transparency International.

Podle některých zdrojů to developery nutí orientovat se na výstavbu drahých bytů a domů, které si obyčejní lidé nemohou dovolit. Největším zdrojem nezákonně získaných peněz jsou pravděpodobně korupce a neplacení daní, ale běžné jsou podle policie také peníze z prodeje drog nebo obchodu s lidmi.

Londýn se podle Transparency International stal globálním magnetem pro korupční fondy právě díky vysokým cenám nemovitostí, což umožňuje najednou vyprat miliony liber. Přispívají k tomu i "notoricky laxní pravidla zveřejňování vlastníka nemovitosti".

Anonymní firma například z Britských Panenských ostrovů a dalších zámořských území Spojeného království a britských korunních závislých územích může kupovat a prodávat domy v Británii, aniž by zveřejnila, kdo je skutečným kupcem. V tuto chvíli mají podle Transparency International realitní makléři povinnost prověřovat případnou spojitost s praním špinavých peněz jen u prodávajícího. A TI si stěžuje, že realitní makléři taková podezření téměř vůbec nehlásí.

Protikorupční aktivisté, včetně zavražděného ruského disidenta Borise Němcova, opakovaně vyjádřili znepokojení nad tím, že Británie činí příliš málo ve snaze zabránit přílivu peněz nakradených v jejich zemích.

"To má zničující dopady na země, v nichž byly peníze ukradeny a je nepříjemné sledovat, jak je pro obce v Británii výhodné přivítat světovou korupční elitu," řekl výkonný ředitel Transparency International Robert Barrington.

Britská policie v uplynulém desetiletí vyšetřovala podezřele nabytý nemovitý majetek za zhruba 180 milionů liber (6,8 miliardy korun), ale to je pravděpodobně jen malý zlomek skutečného množství, tvrdí TI. Podle OSN je odhaleno jen procento špinavých peněz.

Více než třetina londýnských domů vlastněných firmami má jako faktické majitele společnosti se sídlem na Britských Panenských ostrovech. Firmy z ostrova Jersey vlastní 14 procent takových nemovitostí, z ostrova Man 8,5 procenta a z ostrova Guernsey dalších osm procent.

Autor: ČTK Foto: ČTK , PA/Stefan Rousseau

Další čtení

ilustrační foto

Den daňové svobody se blíží. Češi letos pracují výhradně pro stát 157 dní

Ekonomika
6. 5. 2025

Letenky na MS v hokeji Češi kupují od podzimu, někde prodeje převýšily rok 2023

Ekonomika
5. 5. 2025
ilustrační foto

Evropa má plán, jak se úplně odříznout od ruského plynu. Nebude to snadné

Ekonomika
5. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ