PricewaterhouseCoopers: Eurozónu zachrání jen fiskální unie

Ekonomika
19. 2. 2013 13:50
Státy se budou muset vzdát části hospodářské suverenity, soudí uznávaná poradenská firma.
Státy se budou muset vzdát části hospodářské suverenity, soudí uznávaná poradenská firma.

Evropskou dluhovou krizi lze vyřešit jedině prostřednictvím fiskální unie. Všechna dosavadní opatření vedla pouze ke krátkodobé stabilizaci situace v eurozóně, uvedl šéf německé divize poradenské společnosti PricewaterhouseCoopers (PwC) Norbert Winkeljohann při prezentaci studie vypracované společně s Hamburským institutem pro světovou ekonomiku (HWWI).

K zajištění trvalé stabilizace eurozóny se podle studie "členské státy musejí vzdát části své rozpočtové suverenity". Do společného evropského rozpočtu by tak například mohlo směřovat deset procent národních výnosů z daně z příjmu. Studie rovněž vyzývá k vytvoření funkce měnového komisaře se silnými pravomocemi, který by kontroloval využívání těchto prostředků, napsala agentura DPA.

Hlavním důvodem současné krize jsou podle studie hospodářské rozdíly uvnitř eurozóny. "Tuto vrozenou vadu je zapotřebí odstranit," uvedl šéf HWWI Thomas Straubhaar. Studie proto navrhuje přesun financí ze silných do slabších států měnové unie, který by však neměl narušit národní daňové systémy.

O využití těchto peněz by rozhodovaly jednotlivé země. Měnový komisař by nicméně kontroloval, zda státy přijímající peníze plní své povinnosti a dodržují cíle fiskálního paktu. V krajním případě by mohl vyplacení peněz zabránit.

Studie rovněž navrhuje zřízení evropského pojištění pro nezaměstnanost, které by mělo odlehčit národním systémům. Nezaměstnaní by z tohoto pojištění dostávali po jeden rok 30 procent průměrné čisté mzdy v příslušném státě. K financování tohoto pojištění by měla sloužit evropská daň ve výši téměř dvou procent z příjmu.

Představitelé 25 zemí Evropské unie již zhruba před rokem podepsali takzvaný fiskální pakt, kterým se zavázali dodržovat vyrovnané či přebytkové státní rozpočty. Jako jediné dvě země EU se k němu odmítly připojit Česko a Británie. Na paktu se většina EU shodla v reakci na dluhovou krizi a ve snaze předcházet jejímu opakování v budoucnosti.

Ve fázi projednávání je též nová unijní legislativa, která by umožnila Evropské komisi kontrolovat návrhy státních rozpočtů, ještě než by je definitivně přijaly národní parlamenty. Za porušování rozpočtových kritérií, respektive pokud by ignorovaly unijní doporučení na řešení rozpočtových potíží, hrozí už teď státům finanční sankce. Zatím je však tato možnost spíše teoretická a nemá za cíl řešit současné problémy v eurozóně.

Autor: - mav -, ČTK Foto: archiv Evropské komise

Další čtení

ilustrační foto

V USA začala platit cla na dovoz některých autodílů. Panuje zmatek

Ekonomika
3. 5. 2025

Prodej vozů Tesla ve Švédsku v dubnu klesl o 81 procent, propadá se i jinde

Ekonomika
2. 5. 2025

Schodek rozpočtu v dubnu vzrostl na 126,1 mld. Kč, loni byl 153,1 mld. Kč

Ekonomika
2. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ