Kuplířství, pašování cigaret a obchod s narkotiky loni přispěly k výkonu polské ekonomiky sumou 13 miliard zlotých (asi 86 miliard Kč), což představovalo 0,79 procenta hrubého domácího produktu země. Odhad zveřejnil polský statistický úřad (GUS). Bez této nelegální činnosti polská ekonomika loni vzrostla o 1,6 procenta, spolu s ní téměř o 1,7 procenta.
Lví díl na tomto výkonu podle GUS připadá na výrobu a prodej drog (9,8 miliard zlotých a 0,6 procenta HDP), následuje pašování cigaret (2,5 miliardy zlotých a 0,15 procenta HDP). Podíl kuplířství byl nejmenší: 657 milionů zlotých a podíl na HDP ve výši 0,04 procenta.
V polské prostituci se patrně točí o něco větší peníze, ale statistici podle televize TVN 24 brali v potaz pouze nelegální příjmy pasáků a kuplířek, spadající do "černé zóny" ekonomiky. Samo poskytování sexuálních služeb totiž není v Polsku zakázané, čili příjmy prostitutek patří do "šedé zóny" ekonomiky.
Ještě v roce 2000 "přidaná hodnota" z drogového byznysu, pašování cigaret a pasáctví představovala podle GUS pouze 0,48 procenta HDP.
Statistici se ve svém odhadu opírali o policejní údaje, zprávy výzkumníků z terénu i vědecké studie. Odhad vypracovali vůbec poprvé, a to kvůli změněné metodice Evropské unie.
Ale i tak se někteří komentátoři pozastavují nad tím, že statistici mohou započítávat "škodlivé jevy" mezi "hodnoty".
"Výsledek dokazuje, že Polsko nestojí a nepadá na smilstvu," prohlásil šéf GUS Janusz Witkowski podle listu Gazeta Wyborcza, a to nejspíše i v narážce na poněkud nadsazená očekávání analytiků a komentátorů. Podíl "černé ekonomiky" na celkovém výkonu polského hospodářství je totiž podle Witkowského "zcela bezvýznamný".