Průšvih Volkswagenu ohrožuje miliony lidí ve východní Evropě

Ekonomika
13. 10. 2015 17:40
Zaměstnanci automobilky Volkswagen.
Zaměstnanci automobilky Volkswagen.

Pokud by se prohloubila krize ve Volkswagenu, jednom z největších evropských výrobců aut, ocitly by se miliony lidí, které ve střední a východní Evropě automobilový průmysl zaměstnává, v pomyslné palebné linii, píše list Financial Times (FT). Koncern vyrábějící 12 značek od Bentley po Škodu je totiž v regionu klíčovým průmyslovým hráčem. V České republice, na Slovensku, v Maďarsku a Polsku tvoří Volkswagen (VW) třetinu produkce automobilů; v České republice, na Slovensku a v Maďarsku zaměstnává více lidí než v Německu.

Cezary Pyszkowski, výkonný ředitel skupiny Boryszew Group, největšího polského výrobce součástek do aut, očekává na základě prvních analýz u VW lehký útlum prodeje. Koncern přitom jeho společnosti poskytuje "významnou část příjmů". "To si samozřejmě může vyžádat další kroky v podobě větší diverzifikace, ale půjde to zvládnout," soudí Pyszkowski.

Průmysloví analytici varují, že zatím není možné odhadnout dopad skandálu VW kolem falšování emisí na prodej a zaměstnanost. Případný delší pokles by se ale odrazil na vzájemně propojené síti evropských výrobců autodílů, poškodil by ekonomiky, vývoz a výrobu napříč Evropskou unií.

Horší by už byl prý jen případný celkový pokles prodejů aut nebo tažení proti dieselovým technologiím. Návrhy vedení Volkswagenu, že současná krize by mohla znamenat omezování investic, znamená pro dodavatele spoléhající na růst VW také hrozbu.
"Pro dodavatele bude zcela jistě velmi těžké odhadovat po této aféře poptávku," řekl Juraj Kotian z bankovní skupiny Erste Group. Nejistota ohledně dalšího vývoje je podle něj příčinou znepokojení.

Bank of America ve své zprávě uvádí, že nejhorší možný scénář by byl pokles růstu HDP v Maďarsku a České republice o jeden až 1,5 procentního bodu a o 0,5 procentního bodu v Polsku a Rumunsku.

Závislé Česko

Volkswagen vlastní Škodu, největšího českého výrobce aut. Česká republika je tak na automobilovém průmyslu závislá více než jakákoli jiná ekonomika v EU, připomíná FT.

Také v Itálii vyjádřili vysocí vládní představitelé a manažeři obavy z možného přelití krize do místní ekonomiky. V Itálii působí mnoho výrobců komponentů, kteří ze zakázek pro Volkswagen dohromady generují zisk ve výši 1,5 miliardy eur. "Je to velké riziko, není tu nic k oslavě," řekl minulý měsíc náměstek ministra pro ekonomický rozvoj Carlo Calenda a mluvil o hrozícím "dominovém efektu".

Mluvčí společnosti Bonfiglioli, která vyrábí součástky, řekl, že vzhledem k "tak krajně delikátnímu a krajně těžkému momentu" se jeho firma nebude k možnému dopadu skandálu vůbec vyjadřovat. Roberto Vavassori, předseda italské automobilové asociace Anfia, řekl, že zatím od členů sdružení nemá informace o omezování jejich aktivit. "Sdílím všeobecné obavy, není to pro nás dobré," řekl Vavassori. "Žádné další špatné zprávy ale nepřicházejí, takže bychom se neměli nechat strhnout," dodal.

Nový šéf VW Matthias Müller.Špatné zprávy ale možná ještě přijdou, soudí FT. Nový šéf VW Matthias Müller nedávno prohlásil, že firma zruší nebo odloží veškeré budoucí investice, které nejsou nezbytně nutné, a že zahájila opatření k omezení nákladů, která "nebudou bezbolestná".

Takový krok se zcela jistě přelije do širšího automobilového průmyslu. "Krize by se mohla prohloubit. Největším rizikem je, že by mohla ohrozit plánované nebo stávající investice do automobilového průmyslu zde v Polsku a jinde v regionu," řekl Radoslaw Bodys, hlavní ekonom PKO Bank Polski, největšího polského poskytovatele půjček.

Autor: ČTK Foto: ČTK

Další čtení

Pražská burza zavřela na nejvyšší hodnotě v historii, dnes přidala dvě procenta

Ekonomika
9. 5. 2025

ČSÚ: Růst maloobchodních tržeb v březnu zrychlil, dařilo se i turistice a službám

Ekonomika
9. 5. 2025
ilustrační foto

Trump zase počítá. Nově by chtěl Číně snížit cla ze 145 procent na 80

Ekonomika
9. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ