Nově předložený návrh, kterým chce Řecko dosáhnout dohody o řešení řecké dluhové krize, představuje před pondělním jednáním zástupců eurozóny jistý pokrok. Řekl to v pondělí předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker, který však zároveň upozornil, že konečná dohoda na stole zdaleka není. O konkrétním obsahu nových návrhů nejsou oficiálně známy žádné podrobnosti, řecký tisk ale napsal, že Atény jsou mimo jiné připraveny zvýšit DPH u potravin a v oblasti turistiky, radikálně omezit předčasné důchody a zavést zvláštní daň pro movité Řeky. Tato opatření prý mají státní kase během jeden a půl roku přinést pět miliard eur.
"Juncker, Lagardeová a Evropská centrální banka obdrželi nový řecký návrh. Dobrý základ pro pokrok při eurosummitu," napsal anglicky na Twitteru šéf Junckerova kabinetu Martin Selmayr. V němčině, která je jeho rodným jazykem, pak dodal, že jde o "eine Zangengeburt", v doslovném překladu porod s pomocí kleští, tedy přeneseně o výsledek tvrdé práce a úsilí. Žádné další detaily neuvedl.Nový návrh předložil v neděli řecký premiér Alexis Tsipras, který celý víkend jednal se zástupci své strany a ministry svého kabinetu. Atény se snaží domluvit s mezinárodními věřiteli na podmínkách, za kterých by dostaly zbývající peníze z dohodnutého úvěru. Jednání váznou mimo jiné na neochotě Řeků uskutečnit reformu penzijního systému požadovanou věřiteli.
Řecký tisk ale v pondělí napsal, že vláda se nakonec požadavkům z části podvolila. "Atény couvly od své nepřekročitelné hranice," uvedl v titulku deník Ta Nea, podle nějž nyní kabinet bude souhlasit s "koncem předčasných důchodů". List Capital na svých internetových stránkách uvedl, že Atény jsou mimo jiné ochotné zvýšit DPH u základních potravin ze 13 na 23 procent, stejně by měla vzrůst daň v restauracích a z 6,5 na 13 procent se má zvýšit DPH v hotelnictví. Vláda také chce ponechat v platnosti kontroverzní daň z nemovitosti či zvýšit důchodové odvody. Právě zvýšení odvodů by podle konzervativního listu Eleftheros Typos mělo zabránit dalšímu výraznějšímu snižování důchodů.
Se zvláštní daní by podle návrhu museli počítat lidé s příjmy nad 30 tisíc eur ročně a firmy, které loni vykázaly zisk nad 500 tisíc eur. Tato dodatečná daň by mohla dosáhnout až sedmi procent.
"Tohle je nyní poprvé rozumný návrh, o němž je možné vést produktivní a informovanou debatu," uvítal krok Řeků nejmenovaný představitel eurozóny. "Nedokážu předvídat, zda to povede dnes večer k dohodě, ale jde co se týče formy a obsahu o to, nač jsme čekali," dodal.
O dalším osudu jihoevropské země může definitivně rozhodnout právě už pondělní mimořádný summit politických špiček eurozóny. Politici před ním vyjadřují opatrný optimismus a i když upozorňují, že konečná dohoda se očekávat nedá, změna tónu je patrná. "Bude tady posun vpřed," řekl německé rozhlasové stanici Deutschlandfunk lucemburský ministr zahraničí Jean Asselborn. O pokroku hovořil i francouzský ministr financí Michel Sapin, podle nějž obě strany směřují k dohodě.
Řecký návrh je podle Junckera pokrok, obsahuje prý i zvýšení DPH
Ekonomika
22. 6. 2015 17:03
Ilustrační foto.
Autor: ČTK , ReutersFoto: Shutterstock , ČTK , Aristidis Vafeiadakis