Rekordní investice do obnovitelných zdrojů, hlásí výzkum

Ekonomika
1. 6. 2016 11:30
Jeden z obnovitelných zdrojů - větrný mlýn.
Jeden z obnovitelných zdrojů - větrný mlýn.

Celosvětové investice do obnovitelných zdrojů energie v loňském roce vystoupily na rekordních 285,9 miliardy dolarů (6,9 bilionu Kč) z předloňských 273 miliard USD. Uvedla to ve středu výzkumná organizace REN21. Kapacity pro výrobu energie z obnovitelných zdrojů se zvýšily o rekordních 147 gigawattů na 1849 gigawattů.

K růstu kapacit přispěl pokles nákladů na produkci sluneční a větrné energie, díky čemuž mohou obnovitelné zdroje lépe konkurovat fosilním palivům. Příznivé dopady ale měla rovněž vládní opatření na podporu čisté energie.

"Na těchto výsledcích je opravdu pozoruhodné, že jich bylo dosaženo v době, kdy se ceny fosilních paliv nacházejí na historických minimech, a že obnovitelné zdroje zůstaly výrazně znevýhodněny z hlediska vládních dotací. Na každý dolar vynaložený na podporu obnovitelných zdrojů připadly téměř čtyři dolary použité na udržení závislosti na fosilních palivech," uvedla výkonná tajemnice REN21 Christine Linsová.

REN21 ve své zprávě rovněž upozornila, že investice do obnovitelných zdrojů energie byly v loňském roce poprvé v historii vyšší v rozvíjejících se ekonomikách než ve vyspělých průmyslových zemích.

Autor: ČTK Foto: ČTK

Další čtení

ilustrační foto

Soudy v ČR letos vyhlásily 255 firemních bankrotů, nejvíce od roku 2019

Ekonomika
22. 5. 2026

Firma Philip Morris ČR spustila v Kutné Hoře výrobu nikotinových sáčků

Ekonomika
22. 5. 2026

Průměrná spotřeba mobilních dat na jednu SIM loni vzrostla o pětinu

Ekonomika
22. 5. 2026

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ