Rusko v prosinci těžilo víc ropy než Saúdská Arábie

Ekonomika
22. 2. 2017 08:53
Ilustrační fotografie.
Ilustrační fotografie.

Rusko na konci loňského roku poprvé po devíti měsících znovu překonalo Saúdskou Arábii a těžilo nejvíc ropy na světě. Plyne to podle agentury Bloomberg z oficiálních statistických údajů. V prosinci přitom obě země začaly těžbu snižovat v přípravě na právě uzavřenou globální dohodu o omezení nabídky ropy na světovém trhu.

Rusko v prosinci snížilo těžbu proti listopadu o 29 tisíc barelů denně (b/d) na 10,49 milionu b/d. Saúdská produkce klesla o 26 tisíc barelů na 10,46 milionu b/d, uvádí webová stránka mezinárodní statistické organizace Joint Organisations Data Initiative v Rijádu. Podle těchto údajů ruská těžba překonala saúdskou poprvé od března.

Ropný kartel OPEC v čele se Saúdskou Arábií se na konci listopadu dohodl omezit v letošním prvním pololetí dodávky na trh o 1,2 milionu b/d. Na počátku prosince se k dohodě připojilo Rusko a některé další producentské země. Ceny ropy hned po dohodě získaly asi 20 procent, brzy se ale stabilizovaly na dosažených úrovních.

Třetím největším producentem ropy zůstávaly USA, které v prosinci těžily 8,8 milionu b/d. Následoval Irák se 4,5 milionu a Čína se čtyřmi miliony b/d.

Saúdský vývoz ropy v prosinci klesl na osm milionů b/d z listopadové úrovně 8,26 milionu. Bylo to nejvýraznější měsíční omezení saúdského exportu od března 2003, uvádějí údaje.

Autor: ČTK Foto: ČTK/AP , Martha Irvine

Další čtení

ilustrační foto

Bez Ukrajinců se neobejdeme. Hlavně ve stavebnictví. Stavby by se zastavily

Ekonomika
19. 2. 2026
ilustrační foto

Nezdaněné spropitné? Podle expertů to českému pohostinství pomůže

Ekonomika
18. 2. 2026
ilustrační foto

Ceny bytů v Praze zase letí vzhůru. Za metr čtvereční dáte 176 000 korun

Ekonomika
17. 2. 2026

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ