Rusko zachraňuje Island: poskytne <span>čtyři miliardy eur</span>

Ekonomika
7. 10. 2008 11:32
Island a krize
Island a krize

Island a krizeZdá se, že velká finanční krize, která vypukla v USA, vyústí i v nové geopolitické svazky. Rusko dnes přispěchalo na pomoc Islandu, jehož bankovní sektor je krizí těžce zasažen, a poskytlo ostrovní centrální bance čtyři miliardy eur.

Půjčka poběží tři až čtyři roky a Island bude na úrocích stát o padesát bazických bodů, čili půl procentního bodu, více, než kolik činí míra Libor (základní sazba mezibankovního trhu).

Islandské orgány pro finanční dohled dnes oznámily, že přebírají kontrolu nad ústavem Landsbanki Islands, druhým největším v zemi. Kaupthing Bank, největší banka na ostrově gejzírů, získá od vlády pomocnou půjčku ve výši 500 milionů eur. Minulý týden zkrachovala banka Glitnir, třetí největší ústav v zemi.

Foto: Reuters

Další čtení

Ode dneška platí nová pravidla měření elektřiny, umožní evidovat nové činnosti

Ekonomika
1. 8. 2026
Tchaj-pej, Tchaj-wan

Mezi Prahou a Tchaj-pejí začíná třikrát týdně létat Starlux Airlines

Ekonomika
1. 8. 2026

MF: Senioři mohou od srpna ukončit penzijní spoření bez sankce

Ekonomika
1. 8. 2026

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ