Růst těžby ropy v Rusku se zastavil. Dodržují dohodu o zmrazení

Ekonomika
2. 3. 2016 17:49
Růst těžby ropy v Rusku se zastavil (ilustrační foto).
Růst těžby ropy v Rusku se zastavil (ilustrační foto).

Růst těžby ropy v Rusku se v únoru zastavil a zůstal na lednovém maximu. Nynější vládní údaje naznačily, že Rusko je odhodláno dodržovat předběžnou dohodu o zmrazení těžby, kterou Moskva uzavřela s několika dalšími zeměmi. Ruský prezident Vladimir Putin poté uvedl, že domácí ropné firmy souhlasily s udržováním produkce na lednové úrovni po zbytek letošního roku. Cílem dohody o zmrazení těžby je podpořit ceny ropy.

Těžba ropy v Rusku v únoru podle údajů ministerstva energetiky zůstala beze změny na lednovém postsovětském maximu 10,88 milionu barelů denně. Na zmrazení těžby na lednových úrovních se v polovině února dohodly Rusko, Saúdská Arábie, Venezuela a Katar, podmínily to ale obdobnými kroky u dalších předních producentů.

Ruský ministr energetiky Alexandr Novak v úterý řekl, že s dohodou o zmrazení těžby již souhlasilo 15 zemí, které se na celosvětové produkci ropy podílejí téměř třemi čtvrtinami. Upozornil také, že dohoda může fungovat i bez účasti Íránu, který je po letech sankcí odhodlán těžbu razantně zvýšit. Rusko by podle Novaka tento měsíc mělo jednat s ostatními zeměmi o konečném rozhodnutí ohledně zmrazení těžby.

Propad cen

Putin v úterý o plánu zmrazit produkci ropy jednal s ruskými ropnými společnostmi. "Bylo dosaženo dohody, že budeme (v letošním roce) držet těžbu ropy na lednové úrovni," řekl dnes Putin o výsledku jednání. Novak již v úterý prohlásil, že ruské ropné společnosti plán na zmrazení těžby ropy podporují.

Zdroje z ropného sektoru dokonce agentuře Reuters sdělily, že ruská ropná jednička Rosněfť zmínila návrh snížení domácí těžby. Není ale jasné, zda mluvila o omezení své vlastní produkce, kterou letos čeká přirozený pokles, nebo o snížení těžby v celém Rusku.

Dva ze zdrojů uvedly, že Rosněfť letos očekává pokles své těžby ropy o zhruba dvě procenta. Mluvčí Rosněfti Michail Leonťjev ale zprávu bagatelizoval. "Anonymním zdrojům, které prozrazují důvěrné informace a mají sklon ke lžím a výmyslům, by se věřit nemělo," řekl.

Ceny ropy se od poloviny roku 2014 kvůli nadměrným dodávkám na trh propadly o více než dvě třetiny. Levná ropa je sice přínosem pro spotřebitele i řadu podniků, přináší ale problémy těžařským zemím, včetně Ruska.

Hrubý domácí produkt Ruska se loni propadl o 3,7 procenta, a zaznamenal tak nejvýraznější pokles od roku 2009, kdy světovou ekonomiku svírala globální finanční krize. Hospodářskou situaci v Rusku nyní komplikují rovněž sankce, které na Moskvu uvalily západní země kvůli jejímu postupu v ukrajinské krizi.

Rusko je největším producentem ropy na světě. Loni se tamní těžba zvýšila na 10,73 milionu barelů denně z 10,58 milionu barelů denně v roce 2014. Prodej ropy a zemního plynu zajišťuje v Rusku více než polovinu příjmů státního rozpočtu.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Hasan Jamali

Další čtení

Americká ekonomika v prvním čtvrtletí kvůli nárůstu dovozu klesla o 0,3 procenta

Ekonomika
30. 4. 2025

Česká ekonomika vzrostla v 1. čtvrtletí podle odhadu ČSÚ o dvě procenta

Ekonomika
30. 4. 2025
ilustrační foto

Ze čtyř sociálních dávek bude jenom jedna superdávka. Senát to schválil

Ekonomika
30. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ