Slovákům euro pomohlo. Platy už mají vyšší než Češi. Bratislava je bohatší než Praha. Snad jen kdyby Slováky potkal osud Řeků, mohli by nám korunu závidět.
Už je třeba zavést společnou evropskou měnu, rozhodl se prezident Miloš Zeman a povolal k sobě na zámek do Lán představitele vlády i České národní banky. Pohádka o přijetí eura ale neměla jasný konec ani tentokrát.
Premiér Bohuslav Sobotka po jednání zopakoval pasáž z koaliční smlouvy, podle níž současná vláda ani neurčí termín přijetí eura. A nedoporučuje jí to ani ČNB. Jako nejbližší možné datum je opatrně zmiňován rok 2020. Jediným závěrem čtyřhodinové schůzky v Lánech tedy bylo to, že by se o euru mělo tak nějak více diskutovat.
Časopis TÝDEN se rozhodl tuto diskusi usnadnit a podíval se na sousední Slovensko, které má jednotnou evropskou měnu už od roku 2009. Co ze sondy vyplývá? Východní sousedé začínají Česko nejen dotahovat, ale v některých ohledech nás předhánějí. Pomalu každý průzkum, který v poslední době vychází, ukazuje, že Slovákům se daří lépe než Čechům.
Namátkou: Eurostat nedávno zveřejnil, že Bratislava je pátým nejbohatším regionem Evropy. Nechala za sebou i Stockholm, Paříž s okolím i devátou nejbohatší Prahu.
A co se týče platů, Češi si ve službách a průmyslu v průměru vydělají zhruba 6,9 eura za hodinu, což je jen o 0,2 eura více, než v roce 2008. Naproti tomu Slováci už berou 7,1 eura na hodinu. A od roku 2008 si polepšili o 1,6 eura. Ke srovnání je nicméně férové dodat, že sousedům k lepšímu výsledku pomohlo i oslabení, které české koruně na podzim 2013 naordinovala Česká národní banka.
"Slovensko na euru vydělalo i tím, že se pro řadu nadnárodních firem stalo východoevropským centrem pro administrativu, účetní a platební systémy. Takoví investoři už do zbývajících zemí Visegrádské čtyřky po přijetí eura nepřijdou," říká Pavel Sobíšek, hlavní ekonom UniCredit Research.
* V čem euro Slovensku naopak příliš nepomohlo?
* Čím by euro pomohlo Česku a čím děsí tuzemské spotřebitele?
* Jak se na možnost přijetí eura v Česku dívají odborníci?
Odpovědi nejen na tyto otázky najdete v novém vydání časopisu TÝDEN, které vychází 8. června 2015.