Třetinu svých zaměstnanců propustí společnost First Solar, která je největším světovým výrobcem slunečních elektráren využívajících technologii tenkovrstvých polovodičů. Firma kromě toho ohlásila i omezení své produkce.
Podle agentury Bloomberg to ukazuje, že ani největší světoví výrobci solárních článků nejsou imunní vůčí otřesům v odvětví obnovitelných zdrojů, které během posledního roku přinesly krach osmi předních producentů na dvou kontinentech.
First Solar by se tak měl do konce roku rozloučit s dvěma tisícovkami svých zaměstnanců, což ho bude stát zhruba 370 milionů dolarů. Od doby krachu americké společnosti Solyndra jde o největší propouštění v oboru.
Výrobce solárních článků, kteří v minulém desetiletí těžili z dvouciferného růstu v odvětví, nyní sráží do problémů omezování subvencí v evropských zemích a rostoucí ceny zemního plynu, které mají negativní dopady na celý sektor obnovitelných zdrojů. Právě zemní plyn se totiž používá jako záložní zdroj pro zatím nestabilní obnovitelné zdroje energie.
Poslední ránu firmám z USA a Evropy zasadila levná čínská konkurence. Ani čínští výrobci však nejsou z vývoje na trhu nadšení. Jejich zisky snižují rostoucí náklady na přepravu. Přesto vyrábějí dál jako o závod a ceny panelů dál klesají.
"Nadbytek se stal problémem pro celý průmysl," řekl Ben Schuman, analytik společnosti Pacific Crest Securities z Portlandu pro agenturu Bloomberg. "Čínští výrobci se chovají naprosto iracionálně," dodal analytik.
Cenová skluzavka
Ceny solárních panelů kvůli tomu loni klesly o 46 procent. Ve stejné době Německo a Itálie, dva největší trhy pro byznys s fotovoltaikou, snížily dotace za solární energii, aby přiškrtily nekontrolovaný boom instalací nových solárních elektráren.
Německá společnost Q-Cells, někdejší světová jednička ve výrobě fotovoltaických panelů. podala návrh na prohlášení konkurzu 3. dubna. Stala se tak čtvrtou obětí solárního soumraku v zemi od prosince, kdy postupně zkrachovaly firmy Solon, Solar Millennium a Solarhybrid.
Připojily se tak k americké společnosti Solyndra a třem dalším firmám z USA, které padly od loňského srpna: SpectraWatt, Evergreen Solar a Energy Conversion Devices.
Výroba solárních panelů roste rychleji než poptávka. Letos by firmy měly vyprodukovat panely o kapacitě více než 38 gigawattů, o 54 procenta více, než je očekávaná poptávka.
Evropa brzdí
Analytici očekávají, že převis nabídky nad poptávkou zanedlouho nastane i na dalších významných evropských trzích, jako je Velká Británie, Španělsko a Francie, které pak po vzoru Itálie a Německo omezí vládní subvence tomuto odvětví.
"Poptávka klesá, jak vlády, zejména v Evropě, ztrácejí chuť dotovat průmysl," citoval Blummberg Theodora O'Neilla, analytika společnosti Wunderlich Securities z New Yorku.
Solární byznys však i přes obtížnou současnost věří na renesanci. Tak, jak klesají ceny panelů, vyrovnává se cena ze solárních elektráren s cenou proudu z konvenčních zdrojů. Do pěti let by pak v řadě zemí Evropy měla být výroby elektřiny ze Slunce finančně výhodnější a obor by se měl zbavit závislosti na státních dotacích.