Spiegel: německá koalice chce prolomit tabu břidlicového plynu

Ekonomika
11. 2. 2013 17:57
Těžba břidlicového plynu má v Evropě řadu odpůrců, ale americké ekonomice dost pomohla (ilustrační foto).
Těžba břidlicového plynu má v Evropě řadu odpůrců, ale americké ekonomice dost pomohla (ilustrační foto).

Německá vládní koalice pravého středu by chtěla ještě před zářijovými parlamentními volbami ukončit faktické moratorium na těžbu břidlicového plynu v zemi, píše týdeník Der Spiegel. Ministr životního prostředí Peter Altmaier se však k této otázce vyjádřil vyhýbavě a řekl, že v dohledné době s takovou těžbou počítat nelze.

Odstartovat těžbu břidlicových ložisek v zemi, která vedla v USA v minulých letech k energetické revoluci, požadují poslanci konzervativních stran CDU a CSU a liberální FDP. Ti se už podle Spiegelu dohodli na klíčových regulačních opatřeních.

Plyn z hlubokých břidlicových hornin se těží metodou "frakování", což je kombinace hydraulického štěpení hornin a horizontálního vrtání v hloubkách. Ochráncům životního prostředí se v Evropě podařilo proti této metodě vzbudit odpor značné části veřejnosti kvůli možnému ohrožení podzemních vod a některé země v čele s Francií na tuto metodu uvalily moratorium.

"Nemůžeme si dovolit ideologický zákaz, protože frakování může být součástí našich energetických potřeb," řekl Spiegelu mluvčí poslanecké frakce FDP pro životní prostředí Michael Kauch. V zájmu rozptýlení obav veřejnosti koaliční zástupci počítají s tím, že frakování bude podřízeno přísným pravidlům pro ochranu životního prostředí.

Koalice podle Spiegelu pověřila ministerstvo životního prostředí a ministerstvo hospodářství, aby do příštího týdne předložila své návrhy na regulaci těžby břidlicového plynu. "Chceme to mít hotovo do konce tohoto parlamentu," řekl Kauch.

Altmaier v pondělí rozhlasové stanici Deutschlandfunk řekl, že vláda připravuje opatření pro to, aby těžba plynu z břidlic byla podřízena regulacím. Dodal ale, že by nikomu neradil, aby v brzké době usiloval v Německu o těžební licenci.

USA se v posledních letech díky rozvoji břidlicových ložisek staly největším světovým producentem plynu a brzy jej začnou vyvážet. Levný a relativně čistý plyn transformoval celý americký energetický trh, posílil konkurenceschopnost amerického průmyslu a začíná mít zahraničněpolitické dopady. V Evropě zahájily přípravy k těžbě nového zdroje Polsko, Británie, Ukrajina, Rumunsko a Litva.

Autor: ČTK Foto: jeremy buckingham(CC BY 2.0)

Další čtení

ilustrační foto

V USA začala platit cla na dovoz některých autodílů. Panuje zmatek

Ekonomika
3. 5. 2025

Prodej vozů Tesla ve Švédsku v dubnu klesl o 81 procent, propadá se i jinde

Ekonomika
2. 5. 2025

Schodek rozpočtu v dubnu vzrostl na 126,1 mld. Kč, loni byl 153,1 mld. Kč

Ekonomika
2. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ