Spotřebitelská důvěra v Británii v květnu vzrostla na čtyřměsíční maximum, nicméně tlak na životní úroveň bude pokračovat. Britští spotřebitelé čelí růstu inflace, kterou tlačí vzhůru oslabení libry poté, co Británie ohlásila odchod z Evropské unie. Vyplývá to ze dvou průzkumů, které citovala agentura Reuters.
Index spotřebitelské důvěry společnosti GkK stoupl na -5 z -7 v dubnu a překonal tak pokles na -8 předpovídaných analytiky, které oslovila agentura Reuters. Poptávka spotřebitelů se podle GfK nezpomaluje tak rychle, jak naznačila oficiální data o vývoji maloobchodních prodejů v prvním čtvrtletí, i když růst inflace, kterou vyhánějí zejména ceny energií a propad libry po odhlasování brexitu, se do ní ještě plně nepromítl.
Podle průzkumu Sdružení britských maloobchodníků (BRC) byl nárůst cen v obchodech v minulém měsíci nejpomalejší od roku 2013. O vzestupný trend se zasloužily zejména ceny potravin.
"Možná, že skutečný tlak na životní úroveň se dosud neprojevil," uvedl Joe Staton z GfK. Doplnil, že spotřebitelská důvěra zatím neklesla tak výrazně, jak lze očekávat v tak nejistých dobách.
Zatímco premiérka Theresa Mayová vyhlásila na 8. června volby, aby posílila svůj mandát, opoziční Labouristická strana se zaměřila na pokles životní úrovně.
Zaměstnanost je sice na rekordní výši, ale roční růst mezd se po očištění od vlivu inflace blíží nule. Podle průzkumu BRC se ceny v obchodech v květnu meziročně snížily o 0,4 procenta, což byl nejslabší pokles od listopadu 2013 a menší než půlprocentní pokles v dubnu. Ceny potravin však v květnu meziročně vzrostly o 1,4 procenta po růstu o 0,9 procenta v dubnu a vykázaly tak nejvyšší nárůst za tři roky.
"Předpokládáme, že celkově bude trend inflace vzestupný a vzhledem ke slabému růstu mezd bude mít negativní dopad na disponibilní příjmy obyvatel," uvedla šéfka BRC Helen Dickinsonová.