Třetí balík pomoci Řecku. Nachystáno deset miliard eur

Ekonomika
1. 6. 2014 20:33
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Německý ministr financí Wolfgang Schäuble předpokládá, že hodnota případného třetího balíku finanční pomoci pro Řecko by pravděpodobně byla nižší než deset miliard eur (275 miliard korun). Informoval o tom německý časopis Focus.

Řecko se v květnu 2010 ocitlo na pokraji státního bankrotu a muselo požádat o pomoc Evropskou unii a Mezinárodní měnový fond. Dohodlo se již na dvou záchranných programech v celkové hodnotě 240 miliard eur.

Schäuble podle časopisu upozornil, že poskytnutí třetího balíku pomoci by bylo podmíněno tím, že Řecko bude nadále plnit požadavky mezinárodních věřitelů.

Řecká vláda výměnou za dosavadní pomoc masivně škrtala výdaje, snížila důchody a mzdy a zvyšovala daně. To prohloubilo hospodářský útlum a vyvolalo protesty obyvatel.

Řecká ekonomika je už šest let v recesi, letos by se však podle vlády měla vrátit k mírnému růstu.

Německý deník Spiegel již začátkem února uvedl, že Schäuble připravuje třetí balík pomoci, který by mohl mít hodnotu až 20 miliard eur.

Autor: ČTK Foto: Shutterstock

Další čtení

Na Jičínsku se začala testovat experimentální bateriová vlakotramvaj

Ekonomika
17. 7. 2026
Henna Virkkunenová

Google bude muset v EU otevřít služby konkurenci v AI, rozhodla komise

Ekonomika
16. 7. 2026
Alena Schillerová, 14. května 2026

Analytici: Nabídka státních dluhopisů se ukázala jako atraktivní

Ekonomika
16. 7. 2026

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ