Ukrajina přijala protikorupční zákon o zakázkách. Žádal ho MMF

Ekonomika
10. 4. 2014 15:15
Předseda ukrajinské vlády Arsenij Jaceňuk.
Předseda ukrajinské vlády Arsenij Jaceňuk.

Ukrajinský parlament dnes přijal zákon o státních zakázkách, který má zajistit transparentnost tendrů a zabránit korupčním praktikám. Zmíněná právní norma souvisí s půjčkou ve výši 14 až 18 miliard dolarů (277 až 356 miliard korun) od Mezinárodního měnového fondu (MMF), na které se Kyjev v březnu dohodl.

Předseda ukrajinské vlády Arsenij Jaceňuk poslancům při předkládání návrhu zákona řekl, že ročně Ukrajina vydává za státní zakázky 300 miliard hřiven (takřka 500 miliard korun). Upozornil, že kvůli korupci zmizí v cizích kapsách podle odhadů až 40 procent peněz vyčleněných na státní nákupy.

Na konci března parlament na druhý pokus schválil protikrizový zákon, který počítá s úspornými opatřeními. Ty požaduje MMF v rámci zmíněné dohody o půjčce. Jaceňuk při schvalování tohoto zákona upozornil, že Ukrajina se ocitla na pokraji ekonomického a finančního kolapsu. Pokud by nepřijala doporučení MMF, mohla by ekonomika letos klesnout až o deset procent.

Autor: ČTK Foto: ČTK/AP , Sergei Chuzavkov

Další čtení

ilustrační obrázek

Po propouštění je Zetor stabilní, letos představí novou Řadu 5

Ekonomika
14. 3. 2026

Růst americké ekonomiky na konci roku prudce klesl, proti odhadu byl poloviční

Ekonomika
13. 3. 2026

Banky poskytly v únoru hypotéky za 40,5 miliardy Kč, o 15 procent více než v lednu

Ekonomika
13. 3. 2026

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ