Europoslanci ve Štrasburku odsouhlasili návrh, který má zvýšit daňovou transparentnost evropských i mimoevropských nadnárodních společností s ročním obratem nad 750 milionů eur (přes 20 miliard korun). Firmy by tak měly zveřejňovat data o tom, ve kterých členských státech EU vytvářejí zisky a kde platí daně. Návrh vychází ze zásady, že zisky mají být zdaňovány tam, kde jsou vytvářeny.
Velké podniky, které působí v několika státech najednou, vypracovávají pro odvody daní plány, kde a jaké své příjmy zdanit. Toto daňové plánování je legální, pokud jeho cílem není přesunout mimo zákonné možnosti zdanitelné zisky do států s příznivými daňovými režimy. V opačném případě ale firmy obcházejí povinnost platit daně, nebo je platí velmi omezeně.
Evropská komise odhaduje, že země osmadvacítky ročně v podobě ušlých daňových příjmů přicházejí o 50 až 70 miliard eur (až 1,9 bilionu korun). Už loni bylo odsouhlaseno, že podobné informace si mezi sebou budou vyměňovat daňové úřady členských zemí.
Nové opatření firmám, kterých je podle odhadu komise v EU asi šest tisíc, nařizuje zveřejnit v rejstříku vedeném Evropskou komisí nejen příjmy či ztráty a výši zaplacených daní, ale také například počty zaměstnanců v dané zemi a další údaje. Společnosti budou moci za určitých podmínek vynechat obchodně citlivé informace, jejichž zveřejnění by je poškozovalo.
"Pokud bychom systém oznamování v každé zemi nezavedli, nikdy by se na světlo nedostaly systémy nastrčených společností, které slouží jen k celosvětovému přesouvání zisku a vyhýbání se placení daní," uvedla rakouská socialistická europoslankyně a jedna ze zpravodajek materiálu Evelyn Regnerová.
"Malé a střední podniky jsou na trzích znevýhodněny proti velkým nejen díky jejich síle a velikosti, ale i tím, že zejména velké a nadnárodní korporace pomocí agresivního daňového plánování dosahují nižšího zdanění," vysvětlil v tiskové zprávě evropské lidové strany místopředseda hospodářského výboru europarlamentu Luděk Niedermayer (za TOP 09).