Větrníky ve Španělsku překonaly jádro, vyrábějí nejvíc proudu

Ekonomika
20. 12. 2013 17:42
Větrná energie slaví ve Španělsku úspěch (ilustrační foto).
Větrná energie slaví ve Španělsku úspěch (ilustrační foto).

Větrná energie letos vůbec poprvé posloužila ve Španělsku jako první zdroj pro pokrytí poptávky po elektřině. Jde tak o velkou premiéru pro obnovitelné zdroje, které v zemi celkově pokrývají přes 42 procent výroby elektrické energie, byť větrné elektrárny jen těsně předstihly ty jaderné.

Španělský distributor elektřiny REE uvedl, že větrná energie pokryla 21,1 procenta roční spotřeby elektřiny, což je o tři procentní body více než v roce 2012. O jednu desetinu procenta tak předběhla energii jadernou, která představuje 21 procent spotřeby.

Tento poměr vznikl ale na pozadí hospodářské krize ve Španělsku, která se celkově promítla do snížení spotřeby elektřiny o 2,3 procenta, tedy na více než 246 tisíc gigawatthodin. To představuje návrat k úrovni z roku 2005.

Na výrazném podílu obnovitelných zdrojů na výrobě elektřiny se ve Španělsku významně podílejí hydroelektrárny, které představují 14,4 procenta. Fotovoltaika je na 3,1 procenta a solární termoelektrické generátory na 1,8 procenta.

Autor: ČTK Foto: Shutterstock

Další čtení

konference o superpočítačích ISC v Hamburku

Nejvýkonnější počítač mají poprvé od roku 2017 v Číně, americký je druhý

Ekonomika
24. 6. 2026

Valná hromada Tatry schválila úvěr od firmy jejího spolumajitele Strnada

Ekonomika
23. 6. 2026

ČEZ založil novou dceřinou firmu ČEZ Energy, do níž vloží nevýrobní část skupiny

Ekonomika
23. 6. 2026

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ