Většina firem své strategické plány kvůli odchodu Británie z Evropské unie zatím nezměnila. Vyplynulo to z ankety, kterou mezi finančními řediteli velkých podniků provedla společnost Thomson Reuters. Před loňským referendem o takzvaném brexitu přitom firmy tvrdily, že vítězství zastánců odchodu Británie z EU bude mít nepříznivé dopady na investice a na pracovní trh.
Firmy tehdy uváděly, že nejistota zachvátí řadu sektorů - od finančních služeb až po výrobu automobilů, připomněla agentura Reuters. Teď ale firmy tvrdí, že ke změně prozatím neviděly důvod.
Jak ale ukázaly výsledky průzkumu mezi dvěma stovkami finančních ředitelů napříč Británií a Evropou, 69 procent z nich nevidí v brexitu důvod pro změnu strategické plánování firmy. Asi 12 procent šéfů uvažuje o přesunu podnikání z Británie, 34 procent pak předpokládá, že ve Spojeném království sníží počet zaměstnanců. Jen 19 procent dotázaných uvedlo, že plánuje kvůli brexitu zaměstnance přestěhovat.
Zhruba 21 procent finančních šéfů v anketě odpovědělo, že v kvůli brexitu nebudou v Británii dál rozšiřovat aktivity svých firem. V průměru jsou ale optimističtí a někteří v brexitu spatřují pro své firmy i příležitost.
Důvěra finančních ředitelů ve schopnost britské premiérky Theresy Mayové uzavřít s EU dohodu o budoucích obchodních vztazích příznivou pro firmy je podle ankety na desetibodové škále na 3,5 bodu. Výrazně vyšší důvěře se z členů vlády těší ministr financí Philip Hammond, který dostal v anketě osm bodů z deseti.