Vláda USA chce kvůli dluhům prodat majetek, například ostrov

Ekonomika
30. 9. 2011 16:37
Barack Obama, prezident Spojených států amerických.
Barack Obama, prezident Spojených států amerických.

Zadlužená americká vláda zvažuje prodej části svého nemovitého i dalšího majetku. Na trhu by se tak podle deníku The New York Times mohl ocitnout například ostrov, soudní budovy, ale možná i letiště, nevyužívané vozy, silnice či dokonce vlnové pásmo využívané pro vysílání televizního signálu. Plán má podporu politiků z obou stran.

Ostrov Plum Island nedaleko pobřeží státu New York již vláda začala nabízet. Inzeruje je jako 340 hektarů s "písečnými plážemi, nádhernými vyhlídkami a přístavem". Na ostrově nicméně dříve sídlila pobočka federálního střediska pro choroby zvířat, a tak se nový majitel možná bude muset "vypořádat s biologickým zamořením".

Americká vláda vlastní více než milion nemovitostí. Prodej části z nich a dalšího majetku by podle Bílého domu mohl během následujících deseti let vynést 22 miliard dolarů. Čtyři pětiny této částky by nicméně představoval očekávaný výnos z televizního vlnového pásma, které by podle vlády šlo lépe využít pro šíření širokopásmového bezdrátového připojení k internetu. Někteří lidé jsou navíc skeptičtí, zda vláda skutečně může získat tolik peněz.

Ani kdyby se jí to povedlo, nezměnilo by to však příliš na výši obřího amerického dluhu, který nedávno přesáhl 14 bilionů dolarů. Hlavní výhodou zamýšleného výprodeje federálního majetku je tak to, že se na něm bez problémů shodnou jinak nesmiřitelně rozhádaní demokraté a republikáni.

Zatímco pro první jde o bezbolestný příjem, pro druhé o další krok v jejich snaze o co největší zmenšení federální vlády. "Je to něco, na čem se dokážeme shodnout," podotkl konzervativní republikánský kongresman Jeff Denham, který jinak téměř nikdy nesouhlasí s prezidentem Barackem Obamou.

Případný prodej nemovitostí a dalšího majetku však nebude úplně jednoduchý. The New York Times podotýkají, že jako s mnoha věcmi ve Washingtonu s ním bude spojeno mnoho byrokracie. Například v případě vlnového pásma bude muset Kongres přijmout zvláštní zákon.

U nemovitostí zase zákon vyžaduje dlouhý proces, při němž nejprve další úřady zkoumají, zda by se jim budova nehodila. Hledí se také například na to, zda by nemovitost nemohla sloužit jinému veřejnému účelu. Prodat ji lze až v případě, že pro ni stát žádný nový účel nenalezne.

Autor: ČTK Foto: ČTK/AP

Další čtení

Cena bitcoinu se vrátila nad hranici 100.000 dolarů

Ekonomika
8. 5. 2025

Pohonné hmoty v Česku zůstávají nejnižší za několik let, ceny dál klesly

Ekonomika
8. 5. 2025

ČNB snížila úrokovou sazbu. Prostor pro další pokles je omezený

Ekonomika
7. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ