Zájem o výrobu energie z jádra loni opět rostl

Ekonomika
4. 3. 2013 16:50
Neštěstí v elektrárně Fukušima v březnu 2011 otřáslo jaderným průmyslem.
Neštěstí v elektrárně Fukušima v březnu 2011 otřáslo jaderným průmyslem.

Zájem o výrobu energie z jádra loni opět rostl, když v roce 2011 kvůli neštěstí v japonské jaderné elektrárně Fukušima se výroba naopak snižovala. Loni byla zahájena výstavba sedmi nových jaderných reaktorů, v roce 2011 se začaly stavět čtyři. Uvedl to šéf Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) Jukija Amano. Po celém světě je nyní ve výstavbě 66 nových jaderných reaktorů.

Neštěstí v elektrárně Fukušima v březnu 2011 otřáslo jaderným průmyslem a vyvolalo otázky, zda je výroba elektřiny z jádra bezpečná. Německo, Švýcarsko a Belgie se v reakci na to rozhodly opustit jadernou energetiku a místo toho zvýšit závislost na obnovitelných zdrojích energie.

Loni IAEA ve své zprávě uvedla, že využití jaderné energie by mohlo v příštích dvou desetiletích stoupnout díky Asii až o 100 procent, a to i navzdory neštěstí ve Fukušimě.

Nejhorší jaderné neštěstí za čtvrt století však zřejmě expanzi jaderné energetiky proti původním předpokladům mírně zpomalí, napsala agentura Reuters.

MAAE je mezinárodní odborná organizace OSN, jejímž cílem je podporovat koordinaci technického rozvoje jaderné energetiky pro mírové účely a zajistit bezpečnost při využívání jaderné energie. Jejími členy je 151 států včetně České republiky a Slovenska.

Autor: ČTK Foto: ČTK

Další čtení

Výrobce autobusů Iveco vloni zvýšil zisk o 859 milionů korun

Ekonomika
8. 7. 2025

Savencia uzavře mlékárnu v Hodoníně, sýr Apetito bude vyrábět v Německu

Ekonomika
8. 7. 2025

Průmysl i stavby v květnu zrychlily růst, zahraniční obchod v přebytku

Ekonomika
Aktualizováno: 7. 7. 2025 21:59

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ