Zpěv ptáků a počet praček jsou lepší ukazatel než HDP

Ekonomika
19. 5. 2014 16:00
Vědci z University OSN tvrdí, že ukazatel HDP je zastaralý (ilustrační foto).
Vědci z University OSN tvrdí, že ukazatel HDP je zastaralý (ilustrační foto).

Zpívající ptáci, počet praček či dostupnost lízátek mohou být lepším ukazatelem prosperity společnosti, než výše hrubého domácího produktu. Alespoň to tvrdí vědci z Univerzity OSN, kteří výpovědní hodnotu HDP zkoumali. Podle nich je v mnohačinitel případech tento ekonomický ukazatel příliš zastaralý a postihuje jen malou část reality - tu prý daleko lépe ilustrují třeba údaje o váze novorozenců, průměrný počet hodin spánku či množství lidí s brýlemi, napsal deník The Times.

Výzkumníci "tvrdá" ekonomická data nijak nezatracují, tvrdí ale, že kondici ekonomiky a stav společnosti neodrážejí přesně. Pokud by prý politici a další odborníci měli k dispozici i doplňující údaje, dokázali by si udělat mnohem ucelenější obrázek.

"Když se zákonodárci soustředí jen na hromadné ukazatele jako měřítko úspěšnosti dané společnosti, pak jim, zdá se, často unikají ty nejvýznamnější a nejjednodušší symptomy. Něco tak prostého, jako je ranní ptačí zpěv, může ekonomickým propočtům dát další rozměr: odhaluje totiž mnohé o stavu životního prostředí - o míře znečištění, změnách klimatu či biodiverzitě," myslí si vedoucí vědeckého týmu Anantha Duraiappah.

Podobné je to i s dalšími zdánlivě bezvýznamnými údaji. Počet praček třeba ukáže, kolik lidí má přístup k elektřině a vodě, a kolik lidí tím pádem ušetří každý týden několik hodin času, kdy může dělat něco produktivnějšího. "Člověk, který vytahuje prádlo z pračky, je na tom mnohem lépe než velká část světové populace: pračku mají jen dvě ze sedmi miliard obyvatel planety," připomíná Duraiappah.

Dostupnost brýlí třeba znamená úspěšnější a vzdělanější obyvatele, protože děti s očními vadami pak mají stejné šance jako jejich zdraví spolužáci. Z velikosti hloučků dívek před školou se zase dá usuzovat na to, zda populace bude růst či se naopak zmenšovat. Dívky, které dosáhnou vyššího stupně vzdělání, se totiž vdávají v průměru o čtyři roky později a mají o 2,2 dítěte méně. Každý další rok ve škole zvedne jejich budoucí plat o 25 procent, uvádějí odborníci.

Na výkon hospodářství však mají podle nich vliv i další ukazatele, které už se většinou ani měřit nedají - třeba počet úsměvů, projevy laskavosti či dostupnost lízátek.

Autor: ČTK Foto: Shutterstock

Další čtení

ilustrační foto

V USA začala platit cla na dovoz některých autodílů. Panuje zmatek

Ekonomika
3. 5. 2025

Prodej vozů Tesla ve Švédsku v dubnu klesl o 81 procent, propadá se i jinde

Ekonomika
2. 5. 2025

Schodek rozpočtu v dubnu vzrostl na 126,1 mld. Kč, loni byl 153,1 mld. Kč

Ekonomika
2. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ