Vláda schválila sníženou desetiprocentní sazbu DPH

Ekonomika
2. 7. 2014 11:37
Připravujeme podrobnosti.
Připravujeme podrobnosti.

Vláda schválila zavedení druhé snížené sazby daně z přidané hodnoty ve výši deset procent pro knihy, kojeneckou výživu a léky. Nová sazba by měla začít platit od ledna 2015. Ke snížení se vláda zavázala v koaliční smlouvě, z původního návrhu ale vypadly dětské pleny. Jejich převedení do snížené sazby DPH by mohlo být v rozporu s pravidly Evropské unie.

Návrh na dnešní jednání vlády předložilo ministerstvo financí. Zákon o DPH dále předpokládá zachování základní 21procentní sazby a snížené 15procentní sazby a zároveň ruší zavedení jednotné sazby DPH. Ta měla být od ledna 2016 ve výši 17,5 procenta.

Snížení daňového zatížení na knihy, léky a nenahraditelnou dětskou výživu připraví podle finančního resortu státní rozpočet o zhruba 2,9 miliardy korun, přičemž největší dopad do výběru daně bude mít snížení sazby u léčiv. Pozitivním dopadem, a tedy i důvodem pro zavedení druhé snížené sazby, má být podle ministerstva předpokládané snížení cen těchto výrobků pro koncového spotřebitele.

Autor: ČTK Foto: Shutterstock

Další čtení

ilustrační foto

OPEC zvyšuje těžbu ropy. Špatná zpráva pro Rusko, ceny půjdou dolů

Ekonomika
3. 8. 2025

Evropské akcie kvůli Trumpovým clům zažily nejhorší den za více než tři měsíce

Ekonomika
1. 8. 2025

Spojené státy opět změnily avizovaná vyšší cla i začátek jejich výběru

Ekonomika
1. 8. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ