Zeman: Z technického hlediska můžeme mít euro za dva roky

Ekonomika
15. 3. 2015 13:15
Euro (ilustrační fotografie).
Euro (ilustrační fotografie).

Česká republika by z čistě technického hlediska mohla přijmout euro za dva až tři roky, míní prezident Miloš Zeman. Česko už splňuje všechna tři maastrichtská kritéria, nicméně kvůli určitému koaličnímu napětí očekává hlava státu vstup do eurozóny o něco později. Podle sociální demokracie by ČR měla euro přijmout kolem roku 2020.

Zeman v  pořadu Partie televize Prima vyjádřil lítost, že do eurozóny vstoupilo dříve Slovensko nebo Baltské země. "Ale tady chápu určité koaliční napětí, ANO je vůči euru spíše skeptické, sociální demokracie spíše optimistická," poznamenala hlava státu.

"Z čistě technického hlediska bychom mohli euro přijmout za dva až tři roky," podotkl dále Zeman. Česko by muselo projít dvouletým přechodovým obdobím, do něho se ale země musí nejdříve přihlásit, a tak "čistě teoreticky bychom zde euro mohli mít za tři roky," uvedl prezident. Objektivně tomu podle něj brání právě určitý rozpor v koalici.

"Vláda by měla ve své hospodářské a rozpočtové politice pokračovat v přípravách na přijetí společné evropské měny v možném termínu kolem roku 2020, tak aby naše země zůstala atraktivní pro investice a snížilo se riziko prudkých měnových výkyvů," uvedla ČSSD v programové rezoluci, kterou v sobotu schválil její sjezd.

Člen bankovní rady České národní banky Jiří Rusnok nedávno odhadl, že Česko do roku 2020 do eurozóny nevstoupí.

Autor: ČTK Foto: ČTK

Další čtení

Americká investiční společnost GTCR kupuje českého výrobce léků Zentiva

Ekonomika
11. 9. 2025
ilustrační foto

Ukrajině jsme dali vojenský materiál za skoro 8 miliard. Další jsme dostali

Ekonomika
Aktualizováno: 11. 9. 2025 15:36

Projekt největší baterie na světě si zajistil financování pro stavbu

Ekonomika
11. 9. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ