Demografický vývoj, vliv sociálních sítí a touha turistů po zážitcích na míru zásadně ovlivní způsob cestování a trávení dovolené v příštích deseti letech. Hotely v Evropě se tak musejí připravit na změny. Vyplývá to ze studie poradenské společnosti Savills.
Zvýší se počet turistů v důchodovém věku z EU, Asie a Blízkého východu. "Budou mít chuť si užívat, trávit aktivní a zážitkovou dovolenou, budou chtít vystoupit ze zaběhnutých kolejí. Stejné zážitky vyhledávají mladí turisté, je tedy zřejmé, že v roce 2030 budou stejná místa navštěvovat lidé všech generací," uvádí dokument.
Více budou cestovat jednotlivci, a to napříč všemi generacemi. Hotely tak budou muset snížit nebo zrušit příplatky za jednolůžkové pokoje. Neustálé digitální spojení navíc umožní i jednotlivcům vycestovat do méně známých destinací.
Sociální sítě budou více ovlivňovat výběr cílové destinace. "Pro získání popularity na sociálních sítích tak budou chtít lidé navštěvovat místa, která byla dříve považována za nebezpečná nebo nedostupná. Ze stejného důvodu budou v oblibě extrémní a okázalé aktivity," tvrdí studie.
Průměrný hotelový pokoj se zmenší ve prospěch společných prostor. Hotely se rozdělí do dvou skupin - on-line a off-line. Většina hotelů bude podle studie nabízet rychlé wi-fi spojení, které hostům umožní sdílet naživo každý moment jejich pobytu. Ty ostatní budou útočištěm pro cestovatele, kteří chtějí chránit své soukromí nebo zatouží po digitálním detoxu. Výrazně naroste zájem o ekoturistiku.
V Česku bylo loni celkem 9168 ubytovacích zařízení, z toho 60 pětihvězdičkových hotelů a 621 čtyřhvězdičkových. Jejich počet od roku 2012 každý rok mírně roste. Tříhvězdičkových hotelů bylo v roce 2016 celkem 1891, meziročně jich ubylo o 36. Penzionů je v ČR 3450.