Bankovky s vysokou nominální hodnotou, například 50 liber, 100 dolarů nebo 500 eur, by měly být zakázány, usnadnilo by to boj s kriminalitou. Prosazuje to bývalý šéf banky Standard Chartered Peter Sands.
Bankovky o takto vysoké nominální hodnotě u sebe v době elektronických plateb a bezkontaktních karet nosí stále méně běžných spotřebitelů. Hotovost ale do velké míry pořád hraje prim v podsvětí, mezi teroristy, pašeráky drog či daňovými podvodníky. "Kdyby byly bankovky s vysokou hodnotou staženy z oběhu, zločincům by to mohlo zase o něco více zkomplikovat život", tvrdí Sands.
"Bankovky s vysokou nominální hodnotou "hrají malou roli ve fungování legitimní ekonomiky, zato v nelegální ekonomice mají roli klíčovou," uvedl Sands. "Ironií je, že zločincům je poskytují samy státy," uvedl Sands.
Snaha limitovat pohyb některých bankovek se zatím omezovala na jednotlivé země. Například Londýn v roce 2010 požádal britské banky, aby přestaly obchodovat s pětiseteurovými bankovkami. Vládní studie totiž ukázala, že je používají hlavně zločinci. Evropská komise minulý týden uvedla, že v rámci zásahu proti financování terorismu roli těchto "velmi žádaných" bankovek prošetří.
Sands nyní apeluje na státy skupiny G20, aby se záležitostí zabývaly, než se v září sjedou na summitu v Číně. Dá se ale předpokládat, že návrh narazí na odpor především mezi některými skupinami, které se obávají, že zrušení nejhodnotnějších forem papírové měny je dalším krokem k takzvané bezhotovostní společnosti, ve které by banky a vlády mohly získat větší kontrolu nad osobními financemi.
"Zrušte bankovky s vysokou hodnotou, slouží zločinu"
Ekonomika
8. 2. 2016 18:02
Pět set euro.
Autor: ČTK , Financial TimesFoto: ČTK , imago stock&people