Zásoby lithia pod cínovcem by se mohly těžit až třicet let. A strategická surovina může přinést investice do výzkumu a vývoje moderních technologií. "Pouhý vývoz by byl velkou chybou," říká Michal Kučera, poslanec TOP 09 za Ústecký kraj
Pod Cínovcem jsou údajně největší zásoby lithia v Evropě a třetí největší na světě. O jakém množství je tedy řeč ?
To zatím s jistotou nevíme. Odhady se neustále zpřesňují na základě probíhajícího a dobíhajícího geologického průzkumu. Nicméně zásoby lithia v hodnotě kolem 1,5 bilionu korun by tam být měly. To se ale bavíme o současných tržních cenách, které se mohou měnit. A klidně nahoru i dolů.
I dolů ?
Ano, ceny lithia mohou stejně tak dobře růst i klesnout. Poptávka po něm se sice stále zvyšuje, ale řekl bych, že poslední dobou je už spíše jen spekulativní. Investoři kupují lithium v očekávání, že jeho cena poroste, aby ho pak mohli prodat se ziskem. Na lithiu se podle mě trochu vytvořila bublina. V dohledné době se má připravovat těžba v Srbsku i ve světě. Nabídka lithia tak stoupne, což může vytvořit tlak na pokles jeho ceny. To si dnes málokdo uvědomuje.
Znamená to, že by se na Cínovci lithium těžit nemělo ?
Mělo. Lithium je pro Českou republiku velká příležitost. Stále ale zůstává mnoho otázek nezodpovězených. Zatím například pořád nevíme, jak velké náklady budou s těžbou spojeny. A to nejen náklady těžaře samého, ale i společenské. A právě ty by měly být minimalizovány, respektive jejich úhrada by se měla řešit v podmínkách, za nichž se těžba na Cínovci povolí.
CELÝ ROZHOVOR NALEZNETE V NOVÉM ČÍSLE ČASOPISU FAKTOR S, KTERÝ VYŠEL VE ČTVRTEK 13. ČERVENCE 2017.