Spojené státy dají zhruba 600 tisíc dolarů, asi 12 milionů korun, na první tři české vědecké projekty. Řekl to dnes v Praze šéf americké agentury pro protiraketovou obranu Henry Obering s tím, že jde o začátek spolupráce. Další peníze mají následovat. Podporu vědě slíbili Američané české vládě za souhlas s umístěním protiraketového radaru. Obering prohlásil, že by bylo velkým zklamáním pro USA i NATO, kdyby český parlament neschválil dohody umožňující umístění radaru v Česku.
"Byli bychom zklamáni. Byla by to překážka," řekl novinářům a dodal, že kvůli možnému krachu plánu na radar v Česku mají stále Američané záložní plán na jinou lokalitu. Stavbu radaru totiž umožní až schválení dvou hlavních dohod v parlamentu. Vládní ODS ve sněmovně tlačí na schválení, ČSSD je naopak pro odložení jednání. Obering kvůli radaru hovořil s šéfem ČSSD Jiřím Paroubkem.
ČTĚTE TAKÉ: Verdikt o radaru se odsouvá. Komunisti hrozí obstrukcí
Obering dále oznámil, že prvním výzkumným a vědeckým projektem, na který půjde 80 tisíc dolarů, což je asi 1,6 milionu korun, je využívání rentgenu a 3D od turnovské firmy Crytur. S ní bude spolupracovat americká firma DR Technologies. Obering očekává, že příští týden bude schválen projekt ČVUT využívající stereoskopie, kooperovat na něm bude americká firma Spart. Na tuto akci by USA měly vyčlenit 250 tisíc až 270 tisíc dolarů, kolem pěti milionů korun. Třetím projektem, který chtějí Američané podpořit v prosinci zhruba stejnou částkou, je výzkum související s radarovou technologií od Fyzikálního ústavu Akademie věd a americké společnosti Kyma.
"Toto jsou první příklady. Je to velká příležitost pro českou vědu a průmysl," uvedla ministryně obrany Vlasta Parkanová. Americká agentura pro protiraketovou obranu už na počátku letošního roku v Česku sondovala, jaké oblasti ve výzkumu by mohla využít. Celkem americká a česká strana navrhly 24 vědeckých témat. V květnu bylo v Česku vytipováno přes sto různých vědeckých pracovišť. V užším výběru bylo v první fázi osm projektů.
Prostor pro budoucí česko-americkou spolupráci v protiraketové obraně umožní také nově sjednaná rámcová dohoda. Dnes ji v Praze s Oberingem podepsal první náměstek ministryně obrany Martin Barták. Týká se výzkumu, vývoje, zkoušení a průmyslové spolupráce a vzájemného sdílení technologií v oblasti obrany před balistickými raketami. Navazuje na zářijovou deklaraci o strategické spolupráci mezi českým a americkým ministerstvem obrany.
ČTĚTE TAKÉ: Senát bude smlouvy o radaru schvalovat v prosinci
Obering v Praze zopakoval, že možné vítězství demokratů v amerických volbách nezmění plány na postavení protiraketové základny v Česku a Polsku. Hrozba raketového útoku je podle něj reálná. Připustil ale, že projekt protiraketové obrany by mohla nějakým způsobem ovlivnit finanční krize, tak jako patrně ovlivní vše ostatní.
Oberinga vyznamenala Parkanová Křížem obrany státu ministra obrany České republiky. Generál Obering totiž končí ve funkci. "Přesvědčila jsem se o tom, že to je vynikající odborník," uvedla Parkanová. V čele Americké agentury pro protiraketovou obranu ho nahradí Patrick O´Reilly.
Kampaň k radaru přišla státní pokladu na více než 15 milionů korun.
Foto: ČTK