U Městského soudu v Praze pokračovalo líčení v kauze údajné korupce při nákupu tatrovek pro českou armádu výslechem ředitele americké pobočky Tatry Duncanem Sellarsem. Ten byl přítomen situaci, kdy bývalý ministr obrany Martin Barták dne 28. února 2008 na střelnici v americkém Centerville údajně prohlásil, že za několik milionů by mohl být problém Tatry vyřešen.
Na počátku své výpovědi Sellars uvedl, že tuto větu z rozhovoru mezi Bartákem a bývalým velvyslancem USA v Praze a předsedou dozorčí rady Tatry Williamem Cabanissem skutečně zaslechl. Ale to bylo asi to jediné, v čem se s Cabanissem shodli. V ostatních detailech z inkriminovaného setkání se jejich výpovědi zásadně rozcházejí. Tyto výpovědi učiněné před městským soudem se tak jeví jako vysoce nevěrohodné.
Stojí obžaloba na dojmech?
Zásadní otázkou, kterou se soudce musí v tomto případu zabývat, je nejen to, zda vůbec nabídka padla, ale i o kolik si měl Barták říci a na co peníze měly být určeny. Ta však zůstala i po výsleších Cabanisse se Sellersem nevyřešena. Obžaloba viní Bartáka z toho, že si měl říci o pět milionů amerických dolarů, sami američtí svědci říkají, že nepadla přesná částka ani měna. Skutečnost, že se obžaloba opírá o částku v dolarech, vysvětlil Sellars tak, že se tak pouze domnívá, neboť Barták mluvil na americké půdě k Američanům. Skutečnost, že mělo ve věci jít o spor svou českých firem Tatry a Pragy zcela pominul. Poměrně šokující byla rovněž odpověď na dotaz soudce, zda nemohlo jít ze strany Bartáka jen o žert. Sellars řekl, že to tak klidně mohlo být. Později připustil i to, že mohlo jít o nabídku soudního smíru, neboť v roce 2008 probíhalo mezi Tatrou a Pragou rozhodčí řízení. Jindy ovšem zase uváděl, že peníze mohly být určeny pro vysoké politiky či politické strany, konkretizovat to ovšem nedovedl. Vycházel prý pouze z novinových článků.
Půjde o detaily?
Jak výpověď Cabanisse učiněná před soudem v pondělí, tak i středeční výpověď Sellarse se v detailech značně liší. Oba odlišně popisují jak skutkový děj, tak i jeho časové souvislosti. A právě to může hrát Bartákovi se Smržem do karet. Na straně obžaloby byli totiž oba Američané považováni za klíčové svědky, kteří měli podat přímé svědectví, co se vlastně na střelnici v americkém Centreville stalo. A právě o jejich výpovědi opíral státní zástupce svoji žalobu. Věrohodnost jejich tvrzení byla ovšem zásadně zpochybněna, a to nejen pro rozpory ve výpovědích mezi nimi, ale i při odkazech na jejich výpovědi předešlé. U soudu totiž vyšlo najevo, že své výpovědi v průběhu trestního řízení několikrát měnili a pro nedostatečnou paměť občas ani nedokázali na dotaz obhájce Monsporta říci, která jejich verze je ta správná. Jak Sellars, tak i Cabaniss se použití slova "úplatek" ve svých výpovědích důsledně vyhýbali.
Příliš pozdní oznámení
Tak jako Cabaniss, ani Sellars dnes nedokázal věrohodně vysvětlit, proč nepodali již v únoru roku 2008 oznámení o tom, že si měl říct Barták o peníze. Cabaniss ani Sellars totiž nepodali žádné trestní oznámení, a to ani americké FBI. Té sice událost popsali, ale až v roce 2011, tedy poté, co záležitost začala vyšetřovat česká policie. A teď se k obsahu oznámení FBI neznají, jak Cabaniss, tak i Sellars označili zprávu FBI za lživou. Oba se ovšem shodnou na tom, že nebýt reportéra Mladé fronty Dnes, nikdy by oznámení zřejmě nepodali. Celý případ totiž začal tím, že reportér Janek Kroupa navštívil ředitele Tatry Ronalda Adamse a sdělil mu, že má odposlechy telefonních hovorů, na nichž má být zachyceno, že Tatra při získání zakázky napřímo bez výběrového řízení uplácela lidi z ministerstva obrany. Až po této návštěvě se dohodl Adams, Cabaniss a Sellars o tom, že reportérovi sdělí svůj zážitek z americké střelnice.
Soud bude pokračovat výpověďmi dalších svědků. Vyslechnut bude i expremiér Topolánek a bývalý velvyslanec v USA Petr Kolář.