
Výrobce tak nyní testuje další možné příčiny problémů. Uvedl to dnes server Euro Online.
"V současné době probíhají u výrobce zkoušky rušiček dálkově odpalovaných nástražných systémů a jejich vliv na elektronické řídící jednotky vozidla jako jedné z možných příčin snížení výkonu motoru. Rovněž se řeší používání palivových filtrů," řekla serveru Třebická.
Karel Jordák z firmy MPI Group, která německá dinga českému státu prodává, již dříve řekl, že problémy vozidel byly zřejmě způsobeny nekvalitní tankovanou naftou. Třebická však serveru řekla, že analyzované vzorky leteckého petroleje JP-8, rovněž označovaného jako F-34, který vozy v Afgánistánu užívají, při testech vyhověly.
ČTĚTE TAKÉ: Čeští vojáci kritizují: Dingo nevyjede kopec
Fotoreportáž: jak armáda pochodovala Prahou
Generální štáb ve své zprávě podle serveru uvedl, že dinga by měla být schopna jezdit na letecký petrolej F-34 i na motorovou naftu F-54. "Nutnost použití F-34 je dána faktem, že naše jednotky jsou v Afghánistánu zásobovány pouze tímto palivem," citoval server zprávu štábu.
Generální štáb podle Eura řeší problémy s dingy i na mezinárodní úrovni. V polovině listopadu se v Mnichově uskutečnilo pracovní jednání organizované německým ministerstvem obrany za účasti představitelů ozbrojených sil Česka, Německa, Rakouska, Belgie a Lucemburska, uvedl server. Cílem jednání byla podle Eura výměna zkušeností s provozem těchto vozidel. Představitelé německého ministerstva obrany také prý navrhli vytvoření pracovní skupiny, která se má zabývat například dodávkou náhradních dílů, údržbou či opravami vozů Dingo.

Český provinční rekonstrukční tým v afghánském Lógaru je v současnosti už vybaven třemi opancéřovanými automobily Dingo 2, další slouží u české speciální jednotky v okolí Kandaháru.
Někteří opoziční politici nákup vozů Dingo 2 kritizují, automobily jsou podle nich předražené.
Foto: Petra Mášová, army.cz