
Po měsících mlčení bratři Mašínové promluvili. A potvrzují to, co řekl ředitel Ústavu pro studium totalitních režimů Pavel Žáček v rozhovoru pro časopis TÝDEN: atentát na komunistického prezidenta Gottwalda skupina opravdu plánovala. Za Žáčka se postavili v otevřeném dopise.
Obrana Mašínů přichází půl roku poté, co se kvůli výrokům o atentátu na Gottwalda dostal pod palbu kritiky ředitel ústavu Žáček. Když se k tomu ještě později připočetla kauza Kundera, začalo se spekulovat, že Žáček ve funkci skončí.
"Ústav pro studium totalitních režimů, na jehož vzniku jste se významným způsobem podílel a který dnes vedete, je jedna z mála, možná že pouze jediná instituce, o kterou se morální obnova tohoto národa může dnes opírat," píše se v dopise, pod kterým jsou podepsáni Josef a Ctirad Mašínové společně s Milanem Paumerem.
Otevřený dopis bratří Mašínů si přečtěte ZDE
Všechno je to pravda
Skupina kromě atentátu na komunistického vůdce plánovala i likvidaci dalších význačných prominentů režimu - Alexeje Čepičky nebo Antonína Zápotockého. Dopis od Mašínů a Paumera všechny plány potvrzuje. Skupina se odvolává také na zmínky z dobového tisku a knihy, které vyšly dávno před zveřejněním archivních dokumentů a které o atentátech mluví.
ČTĚTE TAKÉ: Topolánek ocenil Mašínovy. Dal jim medaile
Ředitel Žáček zveřejnil tyto informace v dubnu. Čerpal přitom z dokumentů v archivu Státní bezpečnosti, které dokazovaly, že skupina bratří Mašínů plánovala atentáty na vysoce postavené komunistické funkcionáře včetně prezidenta Klementa Gottwalda a tehdejšího předsedy československé vlády Antonína Zápotockého. Připravovalo se i zničení vlaku vezoucího uran do SSSR a útok na autobus s agenty StB.
Kdo už o atentátech mluvil? |
Ota Rambousek: Jenom ne strach (kniha) Martin Vadas: Země bez hrdinů, země bez zločinců (dokumentární film) |
Vzápětí se však objevily úvahy historiků, že plány byly krajně nereálné a že je Žáček zveřejnil i kvůli tomu, že premiér Mirek Topolánek navštívil ústav jen měsíc poté, co si jako první český politik troufl Mašíny ocenit. Všem členům skupiny dal památeční plaketu předsedy vlády.
Historikové informace zpochybňovali také proto, že je StB při výsleších vymlátila z dalšího člena skupiny a strýce Mašínů, Ctibora Nováka.
"Tyto výpovědi se bez výjimky zakládají na pravdě. Ctibor Novák se při svých výpovědích omezil pouze na fakta, z kterých mohl být a posléze také byl usvědčen," stojí v dopise.
Žáček proti všem
Žáček čelil po zveřejnění útokům ze všech stran. Jeho odpůrci ho kritizovali za ukvapenost a politizaci práce ústavu - zpráva nahrála českému premiérovi, který kontroverzní hrdiny ocenil. Česká veřejnost o zásluhách skupiny kolem bratří Mašínů totiž stále diskutuje.
Ke zmatkům přispěli i Paumer a Ctirad Mašín, kteří plány zlehčovaly. Ředitel Žáček v rozhovoru pro časopis TÝDEN pochybnosti vyvrací. "V době, kdy byl atentát plánován, byl Ctirad Mašín v Jáchymově a Milan Paumer na někde na vojenském kurzu."
Foto: Karel Šanda