Brusel se chystá zakázat některé druhy papoušků a exotů

Domácí
17. 4. 2012 13:57
Aratinga červenolící patří do seznamu zakázaných exotů.
Aratinga červenolící patří do seznamu zakázaných exotů.

Již od roku 2008 vzniká v Bruselu nová evropská směrnice proti rozšiřování nepůvodních druhů. Její schválení by znamenalo, že by chovatelé i zoologické zahrady museli nechat utratit některé druhy papoušků, želv a dalších desítek druhů zvířat.

Směrnice se týká zákazu obchodování a držení takzvaně invazivních druhů zvířat a rostlin - tedy těch druhů, které jsou v dané zemi nepůvodní a rychlým rozmnožováním by mohly vytlačit původní zvířenu a flóru. Lhůta pro ukončení zasílání připomínek ke směrnici skončila již minulý týden a nyní se jen čeká na finální podobu, kterou mají europoslanci ve třetím čtvrtletí odhlasovat.

Pravidla by měla platit pro celou Evropskou unii a v České republice by tak mohla postihnout desítky druhů exotických zvířat, která přitom nemají šanci v českých podmínkách ve volné přírodě přežít.

Španělsko už takový zákaz zavedlo od loňského prosince. Tamní chovatelé mají rok na to, aby úřadům nahlásili, zda vlastní papoušky, kteří jsou na seznamu zakázaných druhů. V praxi tam bude záležet na vůli úřadů, zda chovatelům, kteří před vznikem nového zákona vlastnili nyní zakázané druhy papoušků, ptáky ponechají nebo je zabaví. Každopádně výrazně omezí nebo zcela zakážou jejich další rozmnožování. Ačkoli někteří chovatelé získají výjimku a budou moci zakázané druhy papoušků nadále chovat, odchovaná mláďata nebudou moci nikomu prodat. Zákaz prodeje a jakéhokoli přesunu vybraných druhů papoušků je totiž absolutní a platí i pro prodej do zahraničí.

"Pokud směrnice začne platit v podobné podobě, jako ji už zavedli ve Španělsku, dotkne se u nás tisíců chovatelů a desetitisíců zvířat. Jen takové amazoňany mají tisíce lidí. A to mluvím jen o papoušcích. Směrnice se zabývá i dalšími invazivními druhy zvířat a rostlin," prozradil deníku Mladá fronta Dnes Jan Potůček, provozovatel webu Ararauna.

Téměř likvidační připadá chystaná směrnice zoologickým zahradám. "Je to dost zásadní problém, zrovna píšeme europoslancům, aby to v této podobě zastavili," potvrdil deníku Mladá fronta Dnes ředitel pražské zoologické zahrady Miroslav Bobek. Ten sice připouští, že chápe strach z šíření nepůvodních druhů, ale řešil by prohřešky spíš vysokými pokutami nebo odnětím svobody za opakované prohřešky. Ve Španělsku platí, že veřejné zoologické zahrady mohou získat výjimku ze zákazu chovu, stejně jako majitelé jednotlivých ochočených papoušků. Musí ale zvířatům zabránit v úniku do volné přírody.

Kdyby směrnice nakonec europarlamentem neprošla, nic zásadního by se nestalo, protože na zákaz vypouštění nepůvodních druhů živočichů i výsadbu rostlin už nyní pamatuje mezinárodní úmluva CITES, jež vyžaduje povinnou registraci určitých druhů živočichů právě kvůli jejich invazivním schopnostem.

Autor: Miloslav HamříkFoto: Profimedia

Další čtení

Jeden z nabízených řopíků...

Chcete svoji vlastní pevnost? Ministerstvo opět prodává „řopíky“

Domácí
14. 5. 2025
Karas, ilustrační foto

Záhada mrtvých karasů ve Vyškově objasněna. Nezvládli tření a umřeli

Domácí
14. 5. 2025
Vřelý komunistický polibek

Zakažme nácky i komunisty, a to výslovně, vyzývají instituce stát i poslance

Domácí
14. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ