Slovo recese se původně používalo v ekonomickém kontextu, postupem času se pojem rozšířil a můžeme tak označit určitý typ výstředního žertování. Dnes se to na internetu hemží recesistickými sdruženími, jež chtějí člověka pobavit či šokovat. "V Čechách je recese často spojována s černým humorem a souvisí to s naší náturou," říká Mgr. Jan Kulhánek, psycholog z Psychologického centra Psychoterapie Anděl, který pro on-line deník Týden.cz fenomén recese komentoval.
"Recese jako provokativní způsob, jak k nějakému tématu přitáhnout pozornost nebo ho oživit, existuje dlouhodobě. Samozřejmě ještě daleko před vznikem internetu. Recese se šířila různě. Existovala jiná média, většinou tištěná," míní psycholog Kulhánek.
Kulhánek připomíná, že recese fungovala ad hoc. Na veřejném místě začala probíhat a lidé se k ní spontánně přidávali. "Někde, kam chodili lidi, tam se začalo něco dít a lidé se - pokud chtěli - k tomu spontánně přidávali," říká psycholog Jan Kulhánek.
Proč je recese tak často spojována s černým humorem? "Myslím, že recese má v sobě vždy nějaký vtip a černý humor je v Čechách oblíbený. Je to takový určitý sarkasmus nebo nějaký způsob uvolnění napětí. V Česku to máme rádi. V Čechách je recese často spojována s černým humorem a souvisí to s naší náturou a naší oblibou v tomhle způsobu, jak se pobavit," soudí psycholog.
O recesi by určitě mohli dlouze povídat tvůrci postavy Járy Cimrmana Zdeněk Svěrák a Jiří Šebánek. Takřka nesmrtelná postava vznikla v roce 1966 a dodnes baví tisíce lidí. Výčet Cimrmanových aktivit je vyčerpávající a přesahuje možnosti tohoto textu. Za zmínku však stojí, že tento velikán stál u zrodu žárovky, vynálezu jogurtu, objevu vzducholodě Zeppelin či objevil CD (Cimrmanův disk) pro nějž se později vžilo značení kompaktní disk.
Jezevčík na brusinkách
Na českém internetu lze nalézt řadu recesistických stránek a spolků. Některé na první pohled působí reálně a mohou nepoučeného návštěvníka překvapit či přímo šokovat. K takovým patří například restaurace DogHeaven, která svým strávníkům nabízí takové lahůdky, jako je "bischon na tatarský způsob s česnekovým olejem a majoránkou" nebo "jezevčík na brusinkách s bramborovým pyré".
"Internet je dostupné, jednoduché komunikační médium, takže určitě hraje roli v rozšíření čehokoliv, včetně recese. Z psychologického hlediska je potřeba lidi na internetu něčím zaujmout, aby na to reagovali, a věci, které se týkají recese, jsou takové, které dokážou zaujmout a vzbudit pozornost, myslím, že internet je na to vhodný a hodně se používá," uvádí k recesi na internetu Kulhánek.
Zmíněný podnik je schopen připravit pokrm i z mazlíčka, kterého si lidé s sebou přinesou. "Přineseného pejska Vám připravíme dle Vaší chuti přímo před Vámi! (nutno objednat tři dny předem, kuchař s Vámi dohodne podrobnosti, u některých plemen a starších psů je nutné maso naložit na 1-2 dny do láku dle stáří psa a jeho fyzické kondice)," lze se dočíst na webových stránkách restaurace.
Po otevření nabídky "manifest" přijde vysvětlení. Restaurace je pouze virtuální a tvůrci stránek chtějí vyvolat diskuzi. "... proč se někdo pohoršuje nad zabíjením domácích mazlíčků a na druhé straně toleruje hromadná jatka hospodářských zvířat? Proč některé druhy zvířat jsou degradovány na předmět průmyslové výroby a prožijí tak ubohý krátký život, kdežto jiné druhy si užívají mnohdy až bizarního luxusu?"
"V supermarketu si kupujete úhledné balíčky s anonymní mrtvolou. Pokud by na tomto balíčku byl nápis "sousedův Alík" patrně by si tento produkt málokdo koupil. Jak to, že se vám hnusí pohled na ogrilovaného psa, a při pohledu na opečenou kachnu přemýšlíte o zelí a knedlíku? Je v tom jistá psychická deformace. Zvířata pociťují přeci utrpení a bolest stejně jako člověk," stojí na webu dogheaven.cz.
Způsob, jak bojovat proti systému
"Připadá mi, že byla doba, kdy recese byla ve společnosti populárnější, to souviselo s tím, že recese je také způsob, jak, dejme tomu, bojovat se systémem nebo proti němu něco udělat. Myslím, že dnes obecně mají lidé menší potřebu aktivně vystupovat proti systému," míní psycholog.
Jako příklad uvádí Kulhánek vyvěšení červených trenek na Pražském hradě, které zde místo prezidentské standarty vyvěsila umělecká skupina Ztohoven. "To je příklad novodobé recese, která vzbudila velkou pozornost, lidé se tím hodně bavili a byl to intenzivní způsob, jak ovlivnit náladu v určité části společnosti. Za poslední roky mi připadají trenky na Hradě jako nejvýraznější případ recese," domnívá se Kulhánek.
Velmi oblíbeným terčem recesistů je také politické dění. Stránka Severní Korea je nejlepší Korea na Facebooku pravidelně zveřejňuje fotky ze života v komunistické diktatuře. Na nich je často zachycen severokorejský vůdce Kim Čong-un ve společnosti svých generálů, fotky jsou doplněné sarkastickými komentáři. Tvůrci stránky píší v informacích toto: Stránky nemají za cíl propagovat severokorejský politický režim, který nám z hloubi duše přijde odporný a perverzní. Někdy takovým způsobem, že se tomu musíme smát."
Ještě než si internet dělal legraci z Kim Čong-una, schytával to jeho bývalý vůdce KLDR Kim Čong-il. Stránku s názvem "Kim Čong-il se dívá na věci" (Kim Jong-Il looking at things) plnily fotografie Kima, kterak si například se zájmem prohlíží kukuřičný klas, cestuje v hromadné dopravě, otevírá novou pobočku či obdivuje vojenské technologické výdobytky. V případě zesnulého Kima šlo o fenomén, který zasáhl tisíce lidí. Do Česka přišla tato kratochvíle ve spojení s bývalým i současným prezidentem. Václavu Klausovi se věnuje i další stránka Václav Klaus memes for economic teens, jež čítá necelých deset tisíc věrných příznivců.
Studuji náboženství déle než Ježíš
Vtipálkům neunikl ani Václav Havel, jenž dostal přezdívku "bombometčík". Na (dnes již neexistující) stránce se psalo toto: "Největší válečný zločinec minulého století, komunistický agent USA a profesionální alkoholik, který jen tak pro zábavu létal po světě a bombardoval." Za "Pravdu a Lásku" lidé na stránce označovali jeho bombardéry. Tímto poukazovali na kritiku, která se na Havla snesla kvůli válce v Bosně, kdy se český prezident snažil ospravedlnit bombardování bývalé Jugoslávie.
Podobných skupin byla na Facebooku celá řada. Poslední příklad za všechny: profil Tomáše Halíka s názvem: Já jsem velmi pro humor. Dokonce jsem o tom napsal řadu textů. V příspěvcích je často zmiňován fakt, že Halík je držitelem prestižní Templetonovy ceny. V informacích více než skromně stojí věta: "Více než čtyřicet let se věnuji studiu náboženství, což je déle než Ježíš."
A výhled recese do budoucna? Budeme si ze sebe stále udělat legraci se stejným zapálením? Recese podle Kulhánka bude žít dál. "Je to živý způsob, jak se projevit, jak dát něco najevo, akorát si myslím, že víc aktivní budou sociální sítě. Ať už v propagaci, nebo na nich bude přímo probíhat. Ale věřím tomu, že neumře ani osobní recese ve fyzickém světě," odhaduje Kulhánek.