Česko odškodní nemocného gruzínského žadatele o azyl

Domácí
29. 10. 2012 16:53
Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku.
Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku.

Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku odsoudil ve čtvrtek Českou republiku k zaplacení odškodného ve výši 3 tisíce eur (75 tisíc Kč) gruzínskému žadateli o azyl za to, že jej nemocného zadržovala neprávem na pražském letišti v Ruzyni. Rozsudek za způsobenou nemajetkovou újmu dnes uvítala Organizace pro pomoc uprchlíkům (OPU) se sídlem v Praze, která dlouhodobě kritizuje způsob, jakým v Česku podle ní dochází ke zbavování svobody žadatelů o mezinárodní ochranu.

Gruzínský občan Artur Buišvili se na pražském letišti ocitl v březnu 2011, když byl do Česka vrácen z Nizozemska. České úřady jej ponechaly v letištní cele, přestože i pražský městský soud rozhodl, že jeho zadržování v místě nebylo přípustné. Navíc trpěl hepatitidou typu C, což doložil zdravotní dokumentací. K léčbě v ČR byl připuštěn až v červnu téhož roku, tedy po třech měsících čekání.

Evropský soud pro lidská práva, který je institucí Rady Evropy a jeho rozsudky jsou závazné, podle OPU dospěl k závěru, že pokud český soud není s to nařídit propuštění osoby, ale pouze věc vrací zpět úřadům k novému rozhodnutí, není takový postup v souladu s Úmluvou o ochraně lidských práv a základních svobod.

"My jsme samozřejmě velice rádi, že nám dal soud v této části za pravdu. Konstantně kritizujeme způsob, jakým dochází v České republice ke zbavení svobody žadatelů o mezinárodní ochranu i dalších cizinců," komentovala rozsudek právnička z OPU Eva Holá.

"Od počátku je systém postaven tak, že nezávislý soud nemůže nařídit propuštění a vždy rozhoduje úředník ministerstva. Snad tento rozsudek konečně povede k systémové změně," dodala.

OPU připomíná, že ČR byla podobným způsobem odsouzena poprvé již v roce 2008. Podle ní nynější rozsudek ukázal, že dílčí změny zákona, které ČR následně provedla, nebyly dostatečné.
V roce 2008 Evropský soud pro lidská práva rozhodl ve prospěch žadatele o azyl Muhammada Magdího Mansúra Rašída z Egypta, kterého zadržovala policie v záchytném zařízení v letech 2006 až 2007 plných deset měsíců, aniž by úřady jakkoli s jeho případem pohnuly. Česko bylo tehdy odsouzeno k zaplacení odškodného ve výši 2 tisíce eur.

Případ kritizoval i tehdejší veřejný ochránce práv Otakar Motejl, který postup policie při nakládání s žadateli o azyl dlouhodobě odsuzoval.

Autor: ČTK Foto: Profimedia

Další čtení

Petr Kadlec, Wikimedia Commons, CC BY-SA 4.0

V 95 letech zemřel spisovatel, překladatel, nakladatel a skaut Zapletal

Domácí
9. 5. 2025
Jedno ze dvou půlročních mláďat levharta cejlonského se v ostravské zoo seznamuje s venkovním výběhem

Levhartí caparti v ostravské ZOO poprvé vyrazili do výběhu. A prý si to moc užívají

Domácí
9. 5. 2025
ilustrační foto

Papež vydělal muži z východních Čech půl milionu. Kurz byl třicet ku jedné

Domácí
9. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ