Premiér Mirek Topolánek během českého předsednictví v Radě EU nechce hájit české postoje, ale zájmy celé unie. Prý se bude chovat jako Karel IV., který také musel vystupovat za celou říši. Topolánek to dnes řekl při svém vystoupení v Evropském parlamentu, kde vyzdvihnul především svoji nestrannost, kterou považuje za základní předpoklad pro úspěšné absolvování předsednictví EU.
Podle něj není jednoduché přebírat předsednictví po Francii, jejíž půlroční působení v čele Evropské unie je považováno za jedno z nejúspěšnějších v posledních letech. "Stejně jako nebylo snadné založit v Čechách univerzitu, která měla být porovnávána se Sorbonnou, není snadné převzít předsednictví po Francii," podotkl.
Topolánek nesouhlasí s tím, když se o Češích v unii říká, že jsou stále s něčím nespokojeni. Stejně jako prezident Tomáš Garrigue Masaryk je prý přesvědčen o tom, že "česká otázka je otázkou evropskou".
ČTĚTE TAKÉ: Topolánek kvůli blízkovýchodní krizi telefonoval s Bushem
Topolánkova pingpongová diplomacie slaví první úspěch
Výroky Topolánka v Bruselu |
Topolánek (v žertu) k lisab. smlouvě: |
Český premiér a šéf Rady EU v souvislosti s těmito krizemi podotkl, že české předsednictví zprostředkovalo obnovení dodávek plynu přes Ukrajinu do Evropy a že i delegace EU do Gazy, již vedl ministr zahraničí Karel Schwarzenberg, nastavila podmínky pro to, aby do oblasti mohla proudit humanitární pomoc ve velkém.
Topolánek dnes také poslancům připomněl, že přestože bude české předsednictví reprezentovat zájmy celé Evropské unie, Česká republika také využije příležitosti upozornit na oblasti, které díky svému "know-how" Češi rozumějí. Topolánek zmínil mimo jiné totalitní zkušenost země či krizi bankovního sektoru v Česku v 90. letech.
Topolánek moc europoslanců nepřilákal
Vystoupení českého premiéra Mirka Topolánka na půdě Evropského parlamentu ve Štrasburku moc europoslanců nepřilákalo. Představení priorit českého předsednictví si přišlo vyslechnout několik desítek z více než 700 zákonodárců. Velké emoce či odezvu u nich nevyvolalo.
Ve skromně zaplněném sále ale nechyběla řada českých europoslanců. Topolánka si však nevyslechli všichni, například Vladimír Železný dorazil, až když český premiér dohovořil. To, že kolem Topolánka zela většina křesel prázdnotou, mohlo být způsobeno i časnou hodinou, protože český premiér zahájil své vystoupení v devět hodin ráno.
Foto: ČTK a Reuters