Manažeři elektrárenské společnosti ČEZ se dočkali nových šifrovaných mobilních telefonů. K veřejnosti by tedy do budoucna neměly již pronikat případní Mazánci a Kolibříci známí z odposlechů dvojice Bém - Janoušek.
Podle deníku Insider by vybraní manažeři měli obdržet šifrované telefony, které je skoro nemožné odposlouchávat. Tuto informaci deníku potvrdil mluvčí společnosti ČEZ Ladislav Kříž.
V České Republice se nejedná o žádnou převratnou novinku. Šifrované telefony například používají vysoce postavení manažeři, lobbisté či politici. Masovému rozšíření především brání vysoká cena přístrojů. Ta se pohybuje kolem 100 tisíc korun, k té se musí připočítat také roční provoz, může se vyšplhat až k desítkám tisíc korun ročně.
Deník Insider také uvádí, že v minulosti se tajná služba pokusila nalomit výrobce šifrovacích systémů a požadovala po nich umístění chyby, jež by umožnila daný telefon "nabourat". Výrobci však svým zákazníkům, právě díky vysoké ceně, garantují naprostou neprolomitelnost ochrany hovorů.
Od letošního jara, kdy se na veřejnosti objevily odposlechy někdejšího primátora Pavla Béma a podnikatele Romana Janouška, se dle prodejců zvedl zájem o výše zmiňované přístroje. Potvrdilo se totiž, že odposlechy, které měly být zničeny, slouží některým úředníkům, kteří s nimi čile obchodují
Společnost ČEZ vedly k nákupu mobilních telefonů jiné okolnosti, než obavy z toho, že by jejich manažeři vedli rozhovory s indiskrétními osobami, informuje Insider.
"Důvodem jsou především významné projekty, jako je největší veřejný tendr v historii Česka - stavba
BIS v nedávné době zařadila energetický gigant mezi společnosti, které se pokoušely ovlivňovat zákony ve svůj prospěch. Někteří vysoce postavení manažeři, třeba šéf společnost Daniel Beneš, jsou také spojováni s kmotry českého podsvětí, kupříkladu s Ivo Rittigem.
Díky nákupu těchto telefonů bude mít nyní tajná služba mnohem ztíženější podmínky k tomu, aby tyto spekulace potvrdila či vyvrátila.