"Chci šmejdům zmenšit hřiště!" Film o předváděčkách má policie

Domácí
10. 4. 2013 18:15
Manipulace, nátlak, ponižování, agrese - tak vypadá zákulisí předváděcích akcí pro seniory.
Manipulace, nátlak, ponižování, agrese - tak vypadá zákulisí předváděcích akcí pro seniory.

Co se opravdu děje na populárních zájezdech "s obědem a dárky zdarma"? Brutální nátlak na seniory, říká o předváděcích akcích novinářka a režisérka Silvie Dymáková. Praktiky prodejců ukazuje její film Šmejdi, který právě míří do kin a jehož záběry natočené skrytou kamerou už zkoumá policie. "Je potřeba, aby seniory někdo varoval," vysvětluje Dymáková v rozhovoru pro on-line deník TÝDEN.CZ.

Jak jste přišla na nápad točit skrytou kamerou předváděcí akce pro seniory?

Vůbec jsem neměla v úmyslu točit film. Spíš když jsem viděla, že moje babička na tyto akce jezdí, tak jsem se jednou vydala s ní, a protože dělám televizní zpravodajství, vzala jsem si s sebou v rámci profesní deformace kameru. Byla jsem šokovaná tím, co jsem zažila, takže jsem jezdila zase a zase a vždy to bylo hrozně brutální, byl to hrozný nátlak na seniory. A čím dál tím víc mi z toho samo začalo vylézat, že je potřeba, aby je někdo varoval.

Co přesně diváci ve filmu Šmejdi uvidí?

ŠMEJDI. Dokumentární film režisérky a novinářky Silvie Dymákové a psycholožky Romany Mazalové popisuje zákulisí prodejních předváděcích zájezdů, na kterých zejména senioři často pod nátlakem nakupují předražené a nekvalitní produkty. Drsné praktiky prodejců zachytily autorky pomocí skryté kamery a společně s výpověďmi poškozených seniorů i právníka je nabízejí divákům v dokumentárním snímku, který zamíří do kin 18. dubna. Protože Šmejdi mají plnit především osvětovou funkci, uvidí ho díky sponzorům lidé starší 65 let zdarma.

Ve filmu Šmejdi jsou výpovědi několika poškozených seniorů. Například jsme nechali v akreditované laboratoři udělat rozbory nádobí. Je tam mnoho situací ze skrytých kamer, konfrontace s prodejcem. Je to emotivní nářez.

Kdybyste měla vypíchnout jednu situaci, která vás při objíždění předváděcích akcí nejvíc šokovala, co by to bylo?

Nejsilnější situace mám dvě - z první a z poslední předváděčky. Na první jsem poprvé na vlastní oči viděla, jak prodejce nadával seniorce. Říkal jí, že je drzá, že ji nevezme do autobusu a že jí nedá oběd. Druhá situace vznikla, když jsem se na poslední předváděčce zastala seniora, který odmítl koupit nádobí. Prodejce si mě vzal na chodbu, kde mi začal nadávat do volů a do nul, začal mi tykat, narušil moji osobní zónu... Byla to klasická šikana. Rozdýchávala jsem to potom ještě asi tři dny.

Zmínila jste, že diváci ve filmu uvidí i výpovědi poškozených seniorů. Bylo těžké je přesvědčit, aby o tom, co se jim stalo, mluvili na kameru?

Bylo to těžké, protože měli strach. Drtivá většina seniorů si ani nepřipouští, že se na předváděcích akcích děje něco divného, a když už, hledají vinu vyhrocených situací v sobě, což je samozřejmě nesmysl. Mluvit se o tom bojí a stydí, nákup zboží velmi často nepřiznají ani vlastní rodině.

Silvie Dymáková.Už přípravy filmu Šmejdi musely vzbudit pěkný rozruch. Nedostala jste se do křížku s prodejci?

Když jsme udělali loni v létě s Romanem Vaňkem pořad Peklo na talíři, který běží na Streamu, objevil se pod ním asi od nějakého prodejce komentář ve smyslu: "Pane Vaňku, vezměte kolegyňku Dymákovou a běžte se podívat, jestli už ti kluci nejsou slušnější, rybičkám na dně Labe budete chutnat, být vámi, bojím se chodit i pro rohlíky do večerky." To byla si nejostřejší reakce. Jinak nám začali posílat pozvánky, což beru asi jako výsměch, že si z našeho počínání nedělají hlavu.

Natočené materiály z předváděcích akcí jste nicméně předala i policii. Máte už nějaké informace o tom, zda si na prodejce došlápne?

Nemám, pořád to běží. Náš právník doktor Černý udělal rozbor natočeného materiálu, který jsme také policii předali, spatřuje na nich naprosto jasné trestné činy jako podvod, útisk, je tam hodně klamání spotřebitele. Sama jsem velmi zvědavá, zda se něco z toho povede dotáhnout do zdárného konce a padne nějaký trest.

Dokumentární film Silvie Dymákové (uprostřed) Šmejdi jde do kin 18. dubna.Řada seniorů jezdí na předváděcí akce opakovaně. Může je podle vás film přesvědčit, aby byli obezřetnější?

Hodně lidí určitě bude ochotných jezdit dál. Nechtějí prostě sedět sami doma mezi čtyřmi stěnami, chtějí s někým promluvit, a to i za cenu, že platí tuhle obrovskou a krutou daň vymývání mozků. Je to obrovský paradox - šetří každou korunu, a potom si koupí hrnce za 50 tisíc. Samozřejmě na úvěr, což je dostane do existenčních problémů, potom třeba nemají ani na jídlo, takže zase - aby se třeba i najedli - jedou na předváděčku, která stojí jen 39 korun a kde dostanou oběd zdarma. Je z toho nekonečný příběh.

Senioři nad 65 let mají mít vstup na film zdarma. Chystáte něco dalšího pro jejich osvětu?

Spolupracujeme se seniorskými kluby po celé republice. Je velký zájem o to, aby samy dělaly seniorské projekce, protože dostat seniora do kina je problém - a za peníze teprve. Zároveň 16. dubna spouštíme na webu www.peticeprotismejdum.cz petici. Jde o to zmenšit šmejdům hřiště, co to půjde. Šmejdy nevnímám ani tak jako film jako spíš občanskou iniciativu.

Autor: - val -Foto: archiv , ČTK

Další čtení

Generál Karel Kutlvašr

Generál Kutlvašr dotáhl povstání k vítězství. Připomíná ho nový pomník

Domácí
5. 5. 2025
Praha květen 1945, Čs. rozhlas, Pražské povstání.

Voláme všechny Čechy! burcoval před 80 lety rozhlas. Začalo povstání

Domácí
5. 5. 2025
ilustrační foto

Třetina Česka čelí dramatickému suchu. Deště nepomáhají a má být hůř

Domácí
5. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ