Nové webové stránky, brožury, jízdy do regionů. Tak bude ze začátku vypadat kampaň, kterou odstartovaly církve na podporu zákona o vyrovnání jejich zabaveného majetku. Na projekt má jeho tvůrce, říčanský farář několik set tisíc korun. Církevní hodnostáři však doufají, že se jim podaří sehnat víc peněz, aby mohli nasadit i billboardy a inzeráty v tisku.
V pondělí 7. ledna se sešli vrcholní náboženští představitelé a vládní úředníci, kteří dojednávali podobu zákona o vyrovnání majetku, jejž církvím zabavili komunisti. Po poradě zazněla otázka: Jak celou akci "prodáme" veřejnosti? Volba padla na komunikační kampaň, kterou dostal na starost farář Církve bratrské Daniel Kvasnička.
ČTĚTE TAKÉ: Dotované církve dostanou 270 miliard. Zbytek nic
"Kampaň má zatím rozpočet osm set tisíc korun, momentálně máme k dispozici půl milionu, zbytek ještě musíme sehnat," řekl serveru TÝDEN.CZ Kvasnička. Odkud peníze jsou? Částečně od církví, něco od soukromníků, kus by měl pokrýt grant z ministerstva kultury. Kvasničkou vedené občanské sdružení MAS Servis Říčansko totiž uspělo s žádostí o příspěvek na provoz občanského sdružení.
Kampaň odstartovala ve velkém: novináři byli pozváni do stylové restaurace Parnas na Smetanově nábřeží v Praze, kde na ně kromě hostů čekalo bohaté občerstvení. V první fázi kampaně se prý zástupci iniciativy rozjedou do měst, kde chtějí hovořit mimo jiné se zastupiteli. Spustili také nový web www.cirkevnimajetek.cz, který vytváří Agentura Nula Kvasničkova syna. Bude se i lobbovat mezi zákonodárci, aby nakonec zákon, až přijde do sněmovny, podpořili.
Kvasnička by rád, aby se po republice objevily také billboardy a v tisku inzeráty. Na to ovšem bude potřeba mnohem víc peněz. "Pracoval jsem na přípravě iniciativy Ano pro Evropu, takže vím, co to obnáší," dodal. Prý se podílel jako neplacený analytik také na vládní radarové kampani, je totiž známým Tomáše Klvani, koordinátora projektu.
Autor reklamní kampaně Kvasnička není neznámé jméno. Kromě účasti na iniciativě Ano pro Evropu se podílel i na vzniku politické strany Cesta změny v roce 2001. Ta však ve volbách nakonec propadla.
Foto: Jan Schejbal, Lucie Pařízková