ČSSD chce ve sněmovně znovu předložit návrh zákona o snížení spotřební daně na pohonné hmoty. Vedou ji k tomu vysoké ceny benzinu u čerpacích stanic. Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) ale snížení daně odmítá.
Ceny pohonných hmot jsou nyní v Česku na rekordních úrovních. Průměrná cena nejprodávanějšího benzinu Natural 95 ve středu vůbec poprvé přesáhla 38 korun za litr, zatímco nafta podražila na rekordních 37,04 Kč. Podle analytiků ceny vzhůru táhne drahá ropa.
Vláda podle předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky nejenže o snížení spotřební daně neuvažuje, ale zvýšením DPH od Nového roku z 20 na 21 procent cenu paliv naopak ještě zvýší. Sociální demokraté poukázali na to, že o snížení daně u pohonných hmot uvažuje Francie.
Ministerstvo financí potvrdilo, že o snížení daně neuvažuje. "Kompenzovat nepřímými daněni ceny ropy je ekonomický nesmysl. Navíc státy EU se v roce 2005 zavázaly, že to dělat nebudou," uvedl mluvčí úřadu Ondřej Jakob.
Podle stínového ministra průmyslu a obchodu ČSSD Michala Urbana vysoké ceny benzínu "sráží do kolen" konkurenceschopnost firem a rodinné rozpočty. Vláda by měla naslouchat odborníkům z Národohospodářské fakulty Vysoké školy ekonomické v Praze, kde byla zpracována analýza se závěrem, že by ČR měla spotřební daň na naftu a benzin snížit. "Není možné nedělat nic a tvářit se, že je to věcí zahraničních burz," řekl Urban.
Vysoké ceny benzinu a nafty vedou podle Urbana k tomu, že lidé méně jezdí a tranzitní nákladní přepravci nakupují pohonné hmoty takřka výhradně v zahraničí. "Na každých sto litrů načerpané nafty můžeme počítat s pěti korunami doplňkových tržeb a u benzínu je to dokonce deset korun," uvedl s tím, že tím stát přichází o peníze a prodejci o zaměstnání.
Zákon, který sociální demokraté předloží sněmovně, navrhuje snížení spotřební daně u nafty o 2,50 Kč a u benzinu o 1,50 Kč na litru. Podobný návrh, rovněž z pera poslanců ČSSD, sněmovna zamítla začátkem června již v prvním čtení. S návrhem snížit spotřební daň pouze u nafty, a to o dvě koruny na litru, letos přišly Věci veřejné.
Důležité je podle Urbana pustit zákon do druhého čtení, aby tak bylo možné otevřít debatu o tom, zda má být toto snížení trvalé. "Čas hraje v tomto případě důležitou roli," uvedl.