Za nejnaléhavější problém současnosti považuje česká veřejnost korupci. Zjistil to únorový průzkum Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Mezi další otázky, jež by bylo třeba letos velmi naléhavě řešit, řadí většina lidí i zdravotnictví, hospodářskou a obecnou kriminalitu, tedy bezpečnost občanů, nezaměstnanost, sociální jistoty a fungování hospodářství.
Tři čtvrtiny účastníků označilo v průzkumu korupci za věc, kterou je třeba se letos v ČR zabývat nejvíce. Dalších 21 procent ji považuje za "docela naléhavou" záležitost. Jen dvě procenta respondentů nepovažují letos řešení korupce za věc, která by se měla urgentně řešit.
Rovných 70 procent lidí považuje za "velmi naléhavé" se v ČR letos zabývat zdravotnictvím, pro 26 procent je řešení této oblasti "docela naléhavé". Potřebu věnovat se hospodářské kriminalitě považuje 68 procent lidí za velmi a 26 procent za docela naléhavou. V případě obecné kriminality to bylo 60 a 33 procent, o nezaměstnanosti si to myslí 60 a 31 procent, o sociálních jistotách 59 a 32 procent a fungování hospodářství 52 a 39 procent.
Průzkum dále zjistil, že soudnictví by letos zařadilo na špičku problémových oblastí 45 procent lidí a za poměrně vážný problém ji považuje 37 procent lidí. O politické situaci si to myslelo 45 a 38 procent občanů, o životní úrovni "velmi naléhavé" a "docela naléhavé" shodně po 43 procentech, o právním prostředí 42 a 40 procent a o životním prostředí 42 a 44 procent.
Pouze sedm procent lidí si myslí, že letos je třeba se v ČR velmi urgentně věnovat situaci v armádě, a osm procent si to myslí o kultuře. Rovných 55 procent lidí naopak míní, že kultura není oblast, které by bylo nutno se urychleně věnovat, a rovná polovina lidí si to myslí o armádě. Nejvíce, 57 procent lidí, zastává názor, že letos není nutné se příliš věnovat v ČR nabídce zboží a služeb.
Průzkum CVVM se uskutečnil od 5. do 12. února. Bylo při něm dotázáno 1080 občanů ČR starších 15 let.
Foto: ČTK