ODS v březnu výrazně posílila. Podle výzkumu společnosti CVVM by ve volbách získala dvaatřicet procent hlasů. Oproti únoru by si tak polepšila o pět procent. Na ČSSD by to však nestačilo. Socialisty by totiž volilo třicet šest procent lidí. Volby by patrně opět skončily patem.
Politolog Zdeněk Zbořil vidí za "zisky" ODS především obavu lidí z takzvané prezidentské koalice. "Spojení ČSSD, KSČM a Strany zelených při prezidentské volbě lidi postrašilo," řekl Zbořil. "Prezidentská koalice začala být vnímána spíše jako proti ODSácká. Osobně si myslím, že s přibližujícími se volbami bude podpora ODS v průzkumech posilovat," dodal.
Jak by dopadly březnové volby do sněmovny? |
![]() |
Právě s blížícím se hlasováním v podzimních volbách do krajských zastupitelstev a Senátu budou lidé stát před jasnou otázkou: Mám volit červené, růžové a nebo modré? "Vnímám to tak, že těch modrých je v naší společnosti stále ještě většina," uvedl Zbořil.
Posílení občanských demokratů spojuje s prezidentskou volbou i sociolog Daniel Kunštát. Po důležitých hlasováních, jakými jsou vyjádření důvěry vládě nebo volba prezidenta, se podle něj lidé vždycky snáze ztotožní s vítězi. "Právě v případě prezidentské volby se identifikovali s vítězem. A tím byla ODS," uvedl. Navíc si lidé už zvykli na reformy. "Situace kolem reforem se uklidnila a lidé zjistili, že život jde dál."
Naopak nejhůře dopadly únorové tahanice kolem prezidentské volby pro komunisty. KSČM totiž v průzkumu ztratila tři procenta svých voličů.
Ani téměř dva roky po posledních parlamentních volbách by se podle současného politického dělení nepodařilo sestavit výrazně většinovou vládu. Součty hlasů pro vládní koalici i opoziční KSČM s ČSSD jsou úplně stejné: 49:49. Rozhodoval by tak opět matematický model. A ten už v červnu 2006 patový volební výsledek politikům přichystal.
Foto: Tomáš Nosil