Květnové deštivé počasí s nízkými teplotami a následné povodně neohrožují pouze lidi. Negativní dopad budou mít také na úrodu obilí, pícnin, ale i na ryby v rybnících.
"Ona sice stará pranostika říká 'studený máj, v stodole ráj', ale má to svou míru jako všechno. Takže se obávám, že to bude mít negativní vliv," konstatoval prezident Agrární komory Jan Veleba. Počasí podle něj například znemožňuje sklidit část pícnin, což povede k tomu, že až (a pokud) je bude možné sklidit, tak nebudou kvalitní. "To bude mít dopad na nižší užitkovost hospodářských zvířat, to znamená přežvýkavců," míní Veleba.
Postiženi podle něj budou i zelináři, protože pole osetá ranou zeleninou jsou splavená a bude to mít vliv na sklizeň. "Pokud toto počasí bude pokračovat, tak se sníží i výnos jarních obilovin," dodal.
S deštěm se nepotýkají ovšem pouze zemědělci, ale překvapivě i chovatelé ryb a rybáři. "Rozvodnění řek může způsobit, že ryby při hledání útočiště před velkou vodou se rozplavou i do rozlitých úseků řek a při poklesu vody tam mohou zůstat," řekl hospodář revírů Rady Českého rybářského svazu Branislav Ličko.
U stavu ryb ve volných tocích se podle něj nedají čekat příliš velké problémy. To se ovšem nedá říct o rybách chovaných v rybnících. "Je omezeno hospodaření, nemůže se přikrmovat, nic," konstatoval Ličko. V současnosti totiž ryby nejvíce přijímají potravu, a proto by se měly více krmit. "Produkčním rybářům se pak může stát, že se jim jenom těžko bude dohánět produkce," dodal.