Děti z ústavů jsou opožděné. Reforma proto podpoří rodiny

Domácí
24. 1. 2011 06:45
Děti v ústavech jsou opožděnější (ilustrační foto).
Děti v ústavech jsou opožděnější (ilustrační foto).

Menší obvod hlavy a hrudníku, nižší hmotnost, menší výška, dřívější puberta doprovázená předčasně probuzenou sexualitou. Lékařská studie dokládá, že děti vyrůstající v ústavech jsou opožděné. Ministerstvo práce pracuje na reformě, která se zaměří na práci s "problémovými" rodinami, aby děti do ústavů nemusely a mohly vyrůstat s vlastní mámou a tátou.

Psychiatrická klinika Všeobecné fakultní nemocnice v Praze vypracovala studii, ve které porovnává vývoj a život dětí vyrůstajících v dětských domovech, v pěstounských rodinách a vlastních biologických rodinách. A výsledek bohužel nepřekvapí. "Sebelepší ústavní výchova má na růst a psychický, sociální i tělesný vývoj dítěte neblahý vliv. Není to tím, že by se v ústavech o děti špatně starali nebo jim nedávali tolik jíst, ale je to důsledek socioemoční deprivace," představil výsledky studie její vedoucí Radek Ptáček.

Kromě opožděného vývoje představuje dětství strávené za zdmi ústavů pro dítě i výrazný handicap v dospělosti. Lidé s "diagnózou děcák" trpí často poruchami emocí, chování, pocity úzkosti. Mají problém začlenit se do společnosti, neumějí řešit problémy v partnerských vztazích, jsou často bez práce a záznam v trestním rejstříku není výjimkou.

Ministerstvo práce a sociálních věcí proto připravuje reformu, která má zabránit tomu, aby se tolik dětí "propadlo" systémem péče o ohrožené děti až do ústavů. Hlavním cílem je posílit prevenci, tedy pomoci "problémovým" rodičům s výchovou a péčí o děti.

Pomoc rodičům i pěstounům

Prvním krokem reformy bude přijetí novely zákona o sociálně právní ochraně dětí, která vejde v platnost příští rok. "Jejím cílem bude hlavně vytvořit podmínky pro vznik sítě služeb, které budou pracovat s rodinami, které se neumějí nebo nemohou o své děti z různých důvodů postarat," uvedl Miloslav Macela, ředitel odboru rodiny a dávkových systémů ministerstva práce.

Novela chce také podpořit náhradní rodinnou péči (např. adopce, pěstounství). Pěstouni, kteří se o dítě postarají na přechodnou dobu, například než se pro něj najdou vhodní adoptivní rodiče nebo než se o něj jeho vlastní rodiče budou moci sami postarat, budou motivováni finančně a dostávat ne pouze odměnu, ale regulérní plat.

V plánu je také vybudovat síť podpůrných služeb, která by byla k dispozici pěstounům. Odborníci budou docházet do rodin, pomáhat jim řešit stresující situace a radit, jak pečovat o zdravotně postižené nebo těžko zvladatelné děti. V budoucnu by také měli spolu pěstouni, děti, učitelé, vychovatelé, sociální pracovníci i lékaři lépe komunikovat. "Chceme dnes roztříštěný systém sjednotit a dosáhnout toho, aby spolu jednotlivé složky spolupracovaly a byly lépe propojené," plánuje Macela.

(Omlouváme se, že jsme ráno uveřejnili fotografii konkrétních dětí, které s článkem nijak nesouvisejí)

Další čtení

ČR si připomněla konec 2. světové války, prezident mluvil i o válce na Ukrajině

Domácí
8. 5. 2025

V olomoucké zoo se narodilo šest kolouchů vzácného jelena siky vietnamského

Domácí
8. 5. 2025
Senát Parlamentu České republiky, horní komora Parlamentu, Valdštejnský palác a zahrada

Slavíme. Otevírají se nepřístupná místa. I ta pro královnu a císaře

Domácí
8. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ