Pasažéři MHD v Praze napadli padesát revizorů, 26 vážně zraněno

Domácí
19. 2. 2014 12:12
Pražští revizoři často vyrážejí na kontroly v doprovodu policie či strážníků městské policie.
Pražští revizoři často vyrážejí na kontroly v doprovodu policie či strážníků městské policie.

V pražské veřejné dopravě napadli cestující v loňském roce 50 revizorů, celkem 26 z nich skončilo v pracovní neschopnosti. V počtu napadení se loňský rok vyrovnal roku 2012, v pracovní neschopnosti však revizorů skončilo méně. Nejvíce napadení zaznamenal dopravní podnik v roce 2009, přesně 73. 

"Nejčastějšími úrazy jsou zhmožděniny a podlitiny v obličejové části hlavy způsobené ´hlavičkou´ nebo ránou pěstí. Výjimkou nejsou kopy nebo použití sprejů," uvedla mluvčí DPP Aneta Řehková. Celkem 26 revizorů skončilo v pracovní neschopnosti.

Ačkoliv napadení oproti loňsku nepřibylo, agresivita cestujících podle DPP naopak vzrůstá. DPP loni zaznamenal rovněž napadení revizora nožem, v listopadu 2013 mu jeden z cestujících způsobil bodnořezné rány v obličeji a na rameni. V září a listopadu loňského roku pak další napadli revizory se střelnou zbraní.

Revizoři proto vyrážejí na kontroly často v doprovodu policie či strážníků městské policie, kteří jim loni pomáhali při 176 akcích. Právě z toho důvodu pak DPP nezaznamenal napadení v nočních linkách. "Na nočních akcích, kde asistuje policie, k napadání revizorů nedochází," potvrdila Řehková.

Společně se strážníky se revizoři zaměřují na noční linky, ze kterých vykazují agresivní opilce nebo bezdomovce. V roce 2013 vykázali 5339 osob, což je nejvíc od roku 2007, kdy DPP s těmito kontrolami započal. Celkem již bylo vykázáno 25 207 osob.

DPP zaměstnává 162 revizorů. Ve všední dny je v terénu každý den průběžně asi 100 kontrolorů, o víkendech zhruba 60. Loni firma získala z pokut za černé pasažéry více než 136 milionů. Revizoři celkem loni zkontrolovali téměř sedm milionů cestujících a odhalili více než 235 tisíc černých pasažérů.

Autor: ČTK Foto: ČTK/Miškay Petr

Další čtení

Zelenskyj přijel na Hrad. Nemusel děkovat, ale vyjádřil Česku vděčnost

Domácí
4. 5. 2025

Pavel odpoledne přijme ukrajinského prezidenta Zelenského a jeho ženu Olenu

Domácí
4. 5. 2025

Anonym ohlásil uložení bomb na nádražích v Plzni, policie nic nenašla

Domácí
4. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ