Vedení dopravní policie ukončilo první část obří inventury přechodů pro chodce. A z jejích závěrů vyplývá, že kvalita tuzemských "zeber" je mizerná. Jen na silnicích první třídy odhalili dopravní inženýři na dva tisíce nedostatků, dvě stovky přechodů proto navrhnou úplně zrušit.
"Jsme na úrovni Rakouska či Švédska 40. let minulého století," upozorňuje ředitel dopravní policie Leoš Tržil, který začátkem roku nařídil podřízeným zpracovat rozsáhlou inventuru stavu tuzemských přechodů pro chodce.
Zebry v kritickém stavu
Tržilova slova jsou vlastně jen razítkem na dříve známou pravdu. Tuzemské přechody pro chodce jsou často velmi rizikovým místem pro "křižování" vozovky.
"Mnoho přechodů v Česku je ve srovnání s Evropou pouhou karikaturou. Vedou i přes čtyřpruhové nebo směrově nerozdělené komunikace," varuje pět let stará zpráva Centra dopravního výzkumu.
ČTĚTE TAKÉ: Dopravní experti: Mrtví chodci jdou na vrub policie
A nynější inventura jí dává za pravdu. Přechody jsou často nekvalitně označené, málo viditelné a umístěné na rizikových místech, kde vozidla jezdí velkou rychlostí. Jen na komunikacích první třídy odhalili dopravní inženýři na dva tisíce nedostatků.
Závěry obří revize proto navrhují zrušit zhruba dvě stě stávajících přechodů. Zbylé chtějí policisté zabezpečit podle moderních norem. "Rozhodující je zejména řádné nasvětlení přechodů," uvádí konečný výstup revize.
Dopravka závěry revize vítá
Že je nezbytné vrhnout se do obnovy přechodů, nezastírá ani ředitel strážců zákona v bílých čepicích Leoš Tržil. "U nás se dříve budovaly široké bulváry, které ale nesplňují bezpečnostní požadavky pro přechod pěších," říká.
ČTĚTE TAKÉ: Policisté o víkendu vyráží do ulic. Pohlídají přechody
A apeluje na to, aby do prevence a zabezpečení přechodů šlo nyní více peněz. "V podstatě jsme zůstali na úrovni vyspělých zemí, které v minulém století začaly razantně investovat do bezpečí chodců," popisuje Tržil. Jen loni totiž v Česku na označených zebrách přišlo o život dvaadvacet lidí.
První finanční injekce, kterou by vedení dopravky mohlo využít, je už na obzoru. Vláda se nechala slyšet, že z rezerv silničářům poskytne sto milionů korun na obnovu vodorovného značení.
Foto: Robert Zlatohlávek, Vladimír Křivka